Home / Pro kutily / Hotel pro hmyz

Hotel pro hmyz

Populární písnička „Nech brouka žít“ z filmu trhák může být pro zahrádkáře inspirací. Divoké včely, čmeláci a motýli se významnou měrou podílejí na opylování rostlin a tím ovlivňují naší úrodu i vzhled okrasných rostlin, keřů a květů. Vyrobením hmyzího hotelu poskytneme tomuto i jinému užitečnému hmyzu letní sídlo a místo pro přezimování.

insect-hotel-475462_960_720Včely medonosné jsou všeobecně známé svým pilným poletováním z květu na květ a následnou produkcí medu. Už méně je známo, že podobně užitečné jsou divoké včely, které jsou méně nápadné a člověkem značně opomíjené. Nepřinášejí totiž přímý užitek v podobě medu.

Divoké včely ale při hledání potravy opylují květy stejně dobře jako včely chované kvůli medu v úlech. Jsou tedy stejně důležité pro ekosystém a zvláště významnou roli mají v době, kdy chovná včelstva skomírají. Nevyžadují žádnou péči včelařů ani budování úlů. To však neznamená, že by pohrdly nějakým vhodným bydlením, které jim na zahradě vytvoříme. Největším lákadlem pro divoké včely je pestrá a bohatá úroda květů, které je přivábí do naší zahrady.

Ideální je, když celou sezonu dlouho do podzimu máme v zahradě stále dostatečnou nabídku lákavých barevných květů. Pro účely rozmnožování a přezimování využívají divoké včely nejraději různé otvory a úzké spáry ve zdivu, dutiny stromů apd. V případě potřeby si samy zhotoví otvory v dřevěných trámech, nejlépe ve ztrouchnivělém dřevě, anebo v zemi.

Pokud jim postavíme hmyzí hotel z různorodých materiálů, vytvoříme pro ně ideální místo při život a jejich potřeby. Záleží na správné volbě použitého materiálu, tvaru a umístění. Kromě divokých včel může přilákat také motýly, kteří u nás přezimují.

tree-grates-59964_960_720Neméně užitečným hmyzem je oblíbené slunéčko sedmitečné, které vezme zavděk neodkorněnou dřevěnou kulatinou. Také jepice a hrobaříci se stanou vděčnými hosty hmyzího hotelu. Pro stavbu hotelu musíme vybrat dobře vyschlé dřevo bez škodlivých látek, nátěrů a ochran proti škůdcům. Otvory vrtáme do dřeva po směru vláken, nikoliv napříč. Stavbu umístíme na slunečné místo chráněné před větrem a deštěm. Upevníme ji na stěnu či stabilní konstrukci, aby s ní vítr nemohl pohybovat, a ani my s ní nemanipulujeme, protože hmyz má rád klid.

About

Leave a Reply