Free songs
Domů / Dům a byt / Nezvaný návštěvník rybenka

Nezvaný návštěvník rybenka

Nejčastěji se rybenky objevují v domácnosti v koupelně a na záchodě. Můžeme je najít ve vaně, v umyvadle či kolem záchodové mísy. Není to nic neobvyklého, zvláště když vezmeme v úvahu, že rybenky se na naší planetě vyskytují už více než 300 milionů let.

Nezvaný návštěvník rybenkaMěří 10 až 12 mm a mají stříbřité článkované tělo kapkovitého tvaru se dvěma tykadly vepředu a třemi vláknitými přívěsky vzadu. Zaujme vás jejich rychlost.

Aktivní jsou především v noci. Preferují teplo a vysokou vlhkost vzduchu a jsou světloplaché. Jejich oblíbeným útočištěm jsou proto temné škvíry a spáry, prostor za volnými tapetami a soklovými lištami, kuchyň, koupelna nebo prádelna.

Potrava

Tato hbitá zvířátka mají nejraději cukr a výrobky obsahující škrob. Živí se lepidlem na tapety, vlasy, šupinkami kůže, domácími roztoči a dokonce i plísněmi. Silnější napadení rybenkami tak může signalizovat problém s vlhkostí a plísní v bytě.

Škody

Sporadicky se vyskytující rybenky jsou prakticky neškodné. Ve větším množství ale mohou poškodit tapety, knihy nebo škrobené textilie. Kromě toho znečišťují potraviny.

Jak se rybenek zbavit

Nezvaný návštěvník rybenkaV prvé řadě jim nesmíme poskytnout živnou půdu a vhodné podmínky. Když už se objeví, většinou není třeba ani použít chemické prostředky. Pobyt jim znechutí trocha čpavku nebo silné éterické oleje. Odlákat a přemístit je můžete také pomocí vydlabané brambory nebo vlhkého hadru potřeného sádrou. Tyto pomůcky rybenky nalákají a pak už stačí návnadu zlikvidovat.

Nejúčinnější metodou jak rybenky zničit, je vroucí voda nalitá do odtoku vany a umyvadla. Otvory a spáry lze vysát vysavačem z úzkou tryskou. Také pomáhá cílené foukání horkým fénem do napadených dutin. Poslední možností jsou spreje proti hmyzu.

Prevence

Stejně jako u plísní či nepříjemného hmyzu v bytě platí i u rybenek, že nejlepší je prevence. Rozmnožování rybenek potlačí časté větrání a udržování rizikových míst v bytě v suchu. Důležité je pravidelně uklízet, aby především v koupelně nezůstávaly vlasy a šupinky kůže bohaté na živiny.

O Makawiel

Příznivce moderních trendů v bydlení a inovací pro domácnost

Zanechte zprávu

Nahoru