Home / Zahrada / Pěstujeme jahody

Pěstujeme jahody

Po ochutnání jahod z vlastní zahrady už nikdy nesáhnete po jahodách z dovozu, které jsou chemicky ošetřené. Zdravé jahody, vypěstované na vlastní zahradě přinesou nejen zdravý přírodní dezert, ale i radost z vlastní produkce plodiny, která se ne každému podaří správně vypěstovat. Pojďme se podívat, jak správně jahody pěstovat.

Hlavním sklizňovým obdobím v našich podmínkách je červen, což si můžeme prodloužit od května do listopadu. Pro květnový a listopadový termín potřebujeme foliový kryt. Dále záleží na vhodném výběru odrůdové skladby, od nejrannějších (např. PRIMA) až po nejpozdnější (PANDORA) a doplnit je odrůdami stále plodícími.

Termíny výsadby

Jarní se většinou provádí tehdy, když nestihneme vysázet na podzim. Obvykle je to v dubnu. Letní výsadba se praktikuje při intenzívním pěstování pro velkovýrobu a nepostradatelnou podmínkou je závlaha. Drobným pěstitelům se tato výsadba nedoporučuje pro velkou náročnost na ošetření. Na podzim se jahody vysazují nejčastěji. Začíná se koncem srpna, kdy ale hrozí ještě vedra, proto je ideální září.

Příprava pozemku

Výhodné je sázet jahody na stejné místo nejdříve po čtyřech letech. Nemáme-li místo a jinou možnost, je třeba ihned po sklizni vykopat starý jahodník i s kořeny, zarýt uleželý hnůj, kompost nebo substrát společně s kombinovaným hnojivem a co nejdříve nasít tzv. zelené hnojivo, jako například směs ovsa a pelušky, hrách, hořčici apd. Když porost dosáhne výšky 40 cm, posečeme ho a zapravíme do země. Pak pozemek zakryjeme na 14 dnů mobilní plachtou. Vše naplánujeme tak, abychom jahody vysazovali před koncem září, nejpozději začátkem října.

Způsob výsadby

Variantou je:

  • černá nebo černobílá PVC fólie
  • netkaná textilie
  • volná půda

Každý způsob má výhody i nevýhody. Fólii je dobré na několika místech proříznout, kvůli vsáknutí dešťové či závlahové vody. Lepší je fólie černobílá, položená bílou barvou navrch, neboť u černé hrozí v létě přehřívání půdy pod ní. Výhodou fólie je zabránění růstu plevelů, dřívější dozrávání a plody nejsou špinavé od země. Nevýhodou je přemnožování škůdců a chorob, kterým se v teple pod fólií daří.

Výsadba do volné půdy je přirozenější. Na pozemku vytvoříme řádky 70-80 cm od sebe a spon volíme 30-40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Raději sázíme tak, aby sazenice byla mírně utopená, než aby celé srdíčko koukalo. Stačí vidět zelenou špičku. K výsadbě použijeme výhradně certifikovanou sadbu nejlépe přímo od pěstitele, který nám poskytne i další cenné rady.

 

About

Leave a Reply