Home / Nářadí / Podle čeho si vybrat přímočarou pilu

Podle čeho si vybrat přímočarou pilu

pila

Uříznout větev, zkrátit prkno nebo vyříznout ornament do dřevěného obložení? Každému způsobu řezání odpovídá jiná pila, jejímž vhodným výběrem si značně usnadníte práci. Pojďme se konkrétněji zaměřit na typ, který by neměl chybět v žádné dílně – přímočarou pilu, vhodnou hlavně na křivkové řezy.

Výhody přímočaré pily

Přímočará (též kmitací) pila je skvělým nástrojem především pro kreativnější kutily. Velmi tenký list umožňuje řezání v křivkách, díky čemuž s ním zvládnete různá designová opracování, kruhové výřezy nebo tvarování oblouků. Přímočará pila si poradí s různými materiály – nejen dřevem nebo dřevotřískou, ale také s plechem, plasty i keramikou.

Horší je to s dlouhými řezy, které mohou být nepřesné. Pilový plát vylamuje třísky a výsledek pak většinou neodpovídá představě. Na kratší řezy a tenké materiály je ale kmitací pila ideální.

Výkonná pila řeže sama

Stejně jako u všech ostatních druhů pil je i u těch přímočarých pro práci zásadní především výkon. Ten ovlivňuje, jak dobře a s jakou lehkostí zvládá pila pracovat. Nejvýkonnější pily mají přes 600 W, průměr se pohybuje okolo 500 W. Dostatečně výkonnou pilu není potřeba při řezání tlačit. Naopak to není žádoucí, ideálně by řez měla provádět „sama“.

Obecně platí, že akumulátorové pily mají menší výkon než ty elektrické. Výhoda přímočarých pil na baterie je jinde – v neomezené možnosti manipulace bez přívodního kabelu.

TIP: ruční řetězová pila

Podle čeho také vybírat

Ideální zpravidla je, pokud přímočará pila disponuje takzvaným předkmitem. Pilový plát se pak nepohybuje pouze nahoru a dolů, ale zároveň kmitá i dopředu a dozadu. Hlavně u silnějších materiálů je díky tomu řezání snazší, protože se pila stíhá průběžně zbavovat odpadávajících pilin. Předkmit má zároveň pozitivní vliv na životnost nástroje a s některými tvrdšími dřevy bez něj vůbec nelze pracovat.

Další varianty nabízí přímočaré pily podle jednoduchosti výměny plátu (v závislosti na řezaném materiálu), rukojeti (jednoruční, obouruční) i případných doplňků (laserové zaměření řezu apod.).

Za kvalitu se vyplatí si připlatit

Pokud přímočarou pilu vezmete do ruky párkrát do roka na pár drobných řezů, možná si vystačíte i s levným hobby nástrojem. Po kvalitní kmitací pile, na kterou je spoleh, odvede dobrou práci a poslouží několik let, se ale vyplatí porozhlédnout mezi zavedenými výrobci.

Produkty firem Skill, Bosch nebo Black & Decker nabízí velmi slušné výsledky v poměru cena–výkon. Pokud navíc nepotřebujete ryze profesionální nástroj za částku přes deset tisíc, nejsou zdaleka finančně nedostupné. Jejich ceny začínají už kolem jednoho tisíce korun.

About angelo

Leave a Reply