Home / Pro kutily / Stavba zahradního sklípku

Stavba zahradního sklípku

Vinné sklípky jsou tradiční součástí zejména jihomoravských vesnic. Sklípek si však můžete vybudovat i na své zahradě. Nemusí mít takové rozměry a prostory jako tradiční vinařské sklípky, ale svůj účel splní.

Na zahradě může vytvořit zajímavý architektonický prvek, ale přínosem je hlavně jeho využití k uskladnění ovoce, zeleniny, vína nebo konzervovaných potravin a zavařenin. Může nahradit spíž a uchovají se v něm všechny potraviny a nápoje, které nemusí být přímo v lednici. Výhodou je, že na rozdíl od lednice je provoz sklípku zadarmo.

Kde stavět

Chlumec,_Horka,_sklípek_před_křížovou_cestouIdeální je svažitý terén, ovšem ani rovina není na překážku. Před započetím stavby je třeba vzít v úvahu možná rizika, jako je například blízkost velkého vodního toku nebo velká vydatnost spodní vody. Také je třeba prověřit vlastnosti podloží, neboť například na navážce by vám sklep mohl ujet.

Rozměry a uspořádání

Vyplatí se zpracovat si nejprve projekt nebo alespoň nákres a určit si rozměry a rozvržení vnitřního prostoru. Ulička naproti dveřím by měla být široká 1 až 1,5 m. Po stranách mohou být police s volným prostorem pod nimi, ve kterém mohou být bedny, sudy apd. Dveře by neměly být na severní ani na jižní stranu. Od severu více profukuje a v zimě mohou být dveře zaváty sněhem, z jižní strany hrozí zase přehřívání v letních měsících.

Stavba

Nejrychlejší postup je pomocí betonových tvárnic zvaných ztracené bednění. Krásně vypadá sklep z kamenů, což je ovšem náročné na zdění. Vhodné jsou i cihly nebo kombinace různých materiálů. Další variantou jsou betonové panely nebo stěny zpevněné železničními pražci či kulatinou. Dřevo ovšem nevydrží v dobrém stavu příliš dlouho.

Horní_Slatina,_sklípekNejprve vybetonujeme obvodové pásy pro stavění zdí. Na podlahu stačí nasypat vrstvu drtě nebo kačírku. Hrozí-li tlaková voda, je nutné vybetonovat celou základovou desku. Do ztraceného bednění umístíme před vylitím betonu armování. Po třech stranách základu je dobré položit drenážní roury pro odvod dešťové nebo spodní vody.

 

Důležité je větrání a izolace. Pro větrání stačí mřížka ve stěně a větrací šachta ve stropě. Izolace, nejlépe asfaltovými pásy, musí chránit sklep proti podzemní i zemní vlhkosti. Je možné využít i přírodní izolaci v podobě min. 50 cm vrstvy čistého jílu, přes který se voda do sklepa nedostane. Položením geotextilie se zabrání prorůstání kořenů.

Chcete-li ve sklípku skladovat ovoce i zeleninu, oddělte prostory příčkou a zajistěte větrání obou částí, jelikož ovoce by chytalo zeleninové aroma.

About

Leave a Reply