Home / Dům a byt / Tenkovrstvé omítky

Tenkovrstvé omítky

Účelem omítky obecně je ochrana zdiva, zlepšení stavební konstrukce domu a v neposlední řadě také estetický dojem. Používá se řada druhů a typů omítek rozlišených podle použitého materiálu, podle způsobu aplikace i podle konečné podoby.

Tenkovrstvé jádrové nebo vrchní vápenocementové omítky jsou určeny pro strojní i ruční omítání všech druhů stavebních materiálů. Vhodné jsou zejména u přesného a rovného zdění z tvárnic Ytong apd. Tenkovrstvé omítky se aplikují na vnější i vnitřní zdiva a obzvláště vhodné jsou pro povrchovou úpravu v podobě štuku, který se vyhlazuje tzv. filcováním.

Účel

Tenkovrstvá omítka má skvělé zpracování a zejména na vnitřních stěnách vytváří krásně rovný a hladký povrch, který je připraven k malování nebo tapetování. K jejím vlastnostem patří i potřebná přilnavost, takže se na stěnu aplikuje snadno a rychle. Účelem tenkovrstvé omítky je konečná úprava stěny. Pokud se na zdivo se nejprve nanáší hrubá omítka, vznikají po vyschnutí na jejím povrchu drobné praskliny. Tenkovrstvou omítkou se veškeré nedokonalosti základní omítky zakryjí. Stejně tak se překryjí spáry u tvárnic a jiného materiálu, který se používá při suchém zdění.

Použití

Tenkovrstvé štukové omítky se dnes prodávají v hotovém suchém stavu, takže stačí potřebné množství přesypat z pytle do vhodné nádoby a materiál rozmíchat s vodou. Konzistence nesmí být příliš řídká, ale ani příliš tuhá. Musí připomínat hustou kaši. Na podklad se nanáší pomocí nerezového hladítka, které se přikládá k povrchu v určitém úhlu, jednak aby omítka z hladítka nesklouzla, a jednak aby se rovnoměrně nanášela na stěnu. Povrch se pak hladítkem zarovná a stáhne se z něho přebytečný materiál. Některé typy omítky se nanášejí nástřikem, takže se nemusí uhlazovat.

Další postup záleží na tom, jaký povrch chceme docílit. Pokud chceme vytvořit určitou strukturu, musíme počkat, až se omítka nelepí na nářadí. Struktura se vytváří pomocí umělohmotného hladítka. Chceme-li mít dokonale hladký povrch, musíme počkat, až je povrch téměř suchý, ne však úplně. Pak stěnu vyhlazujeme pomocí navlhčeného filcového hladítka.

About

Leave a Reply