Home / Dům a byt / Třídíme odpad: stavební suť, dřevěný odpad, pneumatiky

Třídíme odpad: stavební suť, dřevěný odpad, pneumatiky

Za chvíli se nám jaro přehoupne do léta. Sezóna venkovních prací je v plném proudu, už jsme několikrát posekali trávník, obděláváme svou zahrádku a také plánujeme nějakou přestavbu, vyklizení půdy nebo sklepa, novou kuchyň nebo koupelnu. V tomto článku se zaměříme na třídění odpadu, aby nám šla práce lépe od ruky.

Stavební suť

Chystáte-li se na přestavbu vašeho domu nebo bytu, bude vás čekat bourání a s tím spojený stavební odpad, tzv. suť. Součástí stavební suti jsou klasické stavební materiály, jako jsou zbytky cihel, dřevěných trámů, omítky nebo betonu, ale i nefunkční elektrické rozvody, střešní tašky, kanalizační potrubí a mnoho dalšího. Stavební suť se vyznačuje tím, že ji lze lehce recyklovat a zpracovat do nových stavebních materiálů.

Se stavební sutí je zakázáno nakládat obdobně jako s komunálním odpadem. Jelikož komunálním odpadem se rozumí takový odpad, který je produkován běžnou činností obyvatel, demoliční materiál do této kategorie již nespadá. Stavební suť zpracovávají sběrné dvory, popřípadě specializované firmy.

Při stavebních pracích bývá zvykem nechat si přistavit kontejner. Cena za kontejner se liší na základě jeho rozměrů a také podle toho, kým je poskytován. Obvyklá cena za kontejner s nosností až 3 tuny odpadu se pohybuje od 1200 Kč do 3000 Kč.

Dřevěný odpad

Dřevěný odpad vzniká nejčastěji při vyklízení bytů a renovaci interiéru. Nejčastějším typem dřevěného odpadu jsou pak vestavěné skříně, které se již znova neskládají, protože jsou vyráběné na míru.

Dále se dřevěný odpad může skládat ze stavebních zbytků, okenních rámů, dřevotřískových desek, palet, starého nábytku, klád a silných větví, apod. Dřevěný odpad je bezezbytku využit, nejčastěji jako materiál pro výrobu dřevotřísky, zbytek, který nelze na dřevotřísku využít, je pak používán jako palivo (štěpka). Dřevěný odpad se odváží ve velkoobjemových kontejnerech.

Mnoho lidí je stále toho názoru, že dřevěný odpad není třeba vyhazovat, protože jej lze spálit. Před tímto rozhodnutím vždy zvažte, zda zvládnete váš dřevěný odpad rozdělit pro jednoduché spálení a zda na dřevu není příliš barvy, která by zabraňovala hoření. Často je tou jednodušší variantou si nechat přistavit kontejner a dřevěný odpad nechat odvézt do sběrného dvora.

Pneumatiky

Sezóna přezouvání pneumatik na letní je již za námi a pneuservisy si mohou zase na chvíli oddychnout. Sjetými a vyřazenými pneumatikami se ale plní sklepy a půdy, zákoutí zahrádek nebo i prostory u kontejnerů celý rok.

Chcete-li se zbavit starých pneumatik, udělejte to nejlépe již při přezouvání. Většina pneuservisů nabízí zpětný odběr pneumatik za poplatek, a i když se vám to ze začátku může zdát jako zbytečný výdaj navíc, je to nejjednodušší řešení. Navíc pokud si v pneuservisu pořídíte nové pneumatiky, ty staré vám mohou odebrat zdarma. Starých pneumatik se dále můžete zbavit přímo ve sběrném dvoře. Máte-li sběrný dvůr ve vašem městě, kde máte také nahlášené své trvalé bydliště. Máte většinou právo na odvoz 4 pneumatik za rok zdarma.

 

About angelo

Leave a Reply