Home / Nářadí / Vertikutátor a provzdušňovač

Vertikutátor a provzdušňovač

Na jaře se začíná na trávníku objevovat nová tráva, které říkáme travní plsť. Tu tvoří plevele, mechy, výhonky, zbytky listí a posekané trávy. V případě, že trávník neudržujeme, může tato vrstva způsobit špatnou látkovou výměnu a trávník nevratně poškodit. Vrstva plsti může mít až několik centimetrů. Je hustá, nepropustná a zabraňuje průchod vody a živin ke kořenovému systému trávníku. Ve finále tak travní porost usychá, dusí se a začnou se objevovat plísně a houby. Jak s tímto bojovat?

 vertikutátor

Vertikutátor

Pro kultivaci trávníků a odstraňování plsti jsou určené právě provzdušňovače a vertikutátory.

Pro zdravý trávník je velice důležité pravidelné omlazení nařezáním travního drnu. Trávník poté správně dorůstá, dobře se zahušťuje a houstne kořenový systém.

Pro tyto úkony se používají dva typy zařízení, které fungují na podobných principech. Jeden je vertikutátor a druhý provzdušňovač. Tyto stroje zvládnou zbavit trávník nechtěné plsti a oživit trávník prořezáním drnu.

Na trhu jsou dostupné i stroje využívající výhod obou těchto nástrojů. Zařízení kombinující výhod vertikutátorů a provzdušňovačů mají jeden rotační buben s nařezávacími noži pro vertikutaci a druhý opatřený drápy z pružinové oceli pro provzdušňování.

V čem se vertikutátory a provzdužňovače liší, na jaké bázi pracují a v čem Vám pomůžou se dočtete v dalším popise.

Vertikutátory (A)

Na hřídeli rotoru vertikutátoru se nachází úzké kovové nože, které se zařezávají do trávníku o 2-3 mm. Při tomto ošetřování dochází k odstranění travní plsti.

Provzdušnění trávníku lze provádět i za pomoci vertikutátoru, pokud nastavíte délku nožů na nulovou a vyšší hodnotu. Tento způsob ovšem není tak účinný jako ošetření provzdušňovačem.

Vertikutaci je nejlepší provádět na konci vegetačních období porostu a to na jaře a na podzim.

Provzdušňovače (B)

Údržba trávníků provzdušňovačem je šetrnější než vertikutátor a lze tuto operaci provádět častěji, maximálně tedy po každém 3. sekání. Na rotační ose se nachází ocelové drápky, které dokáží výborně vyčesávat mech, staré listí a další části travní plsti.

Vertiktátor a provzdušňovač

Vertiktátor a provzdušňovač

Tipy pro nejefektivnější práci!

  • Nejvhodnější doba pro jarní ošetření trávníku je přelom března a dubna a na podzim v září. Vhodné je trávník každé dva týdny před vertikutací pohnojit a před samotným úkonem ho posekat na dálku asi 3 cm.
  • Provzdušňování a vertikutaci provádíme v období, kdy půda není ani moc suchá a ani promáčená, aby nedocházelo k poškozování porostu. Nejvhodnější doba je 3 až 4 dny po dešti.
  • Po provedení vertikutace je nejlepší doba pro hnojení a případné dosetí semínek. Dejte si pozor na správnou volbu hnojiv, které se liší pro jarní a podzimní a období.
  • Vertikutace se provádí pouze jednou a to v podélném směru a pokud budete dosívat, proveďte jedno osetí příčně a druhé podélně. Vzrůstá tak šance na zakořenění.
  • Pokud jste právě koupili zahradu se zanedbaným trávníkem, je možné vertikutaci provézt dvakrát po sobě v období dvou týdnů.
  • Nemějte obavy, že trávník vypadá po vertikutaci poškozeně. Stačí kvalitně zavlažit, případně pohnojit a porost velice rychle zregeneruje.
  • Zbytky plsti nenechávejte ležet na trávníku a po dokončení vertikutace a provzdušnění vždy trávník zavlažte, aby nezaschly kořínky.

 

Jaký si vybrat vertikutátor?

Prvním kritériem by měla být plocha trávníku. Od plochy ošetřované plochy se odvíjí volba pohonu.

Typy pohonu

  • Pro plochy do celkové výměry 150 m2 lze použít ruční vertikutační hrábě, nebo menší elektrický vertikutátor o jedné nápravě.
  • Pro středně velké plochy od 150 m2 do 800 m2 je již vhodný klasický elektrický vertikutátor. Pokud není na pozemku dostupná elektrická energie, jsou dostupné i vertikutátory benzínové.
  • Po zatravněné plochy nad 800 m2 lze jednoznačně doporučit benzínové vertikutátory se čtyřdobým motorem.

elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000
elektrický vertikutátor Bosch AVR 1100

 

Elektrický vertikutátor

Je levnější, lehčí a konstrukčně jednodušší než benzínová varianta a pokud se bude používat úměrně doporučené výměře plochy má i dlouhou životnost. Kvalitní elektrické vertikutátory se vyrábí s příkonem od 1 do 1,6 kW.

Moderní elektrický vertikutátor s praktickými detaily je jistě vertikutátor Bosch AVR1100. Určitým omezením může být právě manipulace s přívodním kabelem. Pokud jste ale zvyklý pracovat i s elektrickou sekačkou, nebude to jistě problém.

Benzínové vertikutátory

Pro volnou práci na větší a členité ploše jsou vhodné vertikutátory benzínové. Nemusíte se starat o dlouhý kabel a dostupnost elektrické energie. Kvalitní modely disponují moderními čtyřdobými motory o výkonech 2,5 až 4 koňských sil, což je pro vertikutaci dostatečné. Benzínové varianty vertikutátorů jsou ovšem těžší, dražší a hlučnější než vertikutátory elektrické.

Tip! Při pořizování počítejte s výkonovou rezervou. Přetěžování motoru a ústrojí povede k nižší životnosti.

Počet nožů a šířka záběru vertikutátoru

Tyto hodnoty jsou většinou pevně spojené s výkonem motoru

  • Menší vertikutátory se slabším motorem disponují šířkou cca 27 cm
  • Výkonnější varianty mají šířku 35-45 cm

Počet nožů se spíše odvíjí od cenové relace vertikutátoru. Levnější varianty mají méně nožů a tak je třeba provádět vertikutaci podélně i příčně. Dražší a výkonnější varianty mají nože vyšší kvality a ve větším počtu.

Nastavení hloubky vertikutace

Změna nastavení se může provádět, buď plynule, nebo krokově. I když plynulé nastavení zní jako optimální možnost, krokové nastavení vychází z nejpoužívanějších výšek. Tento systém je také odolnější a méně poruchový.

nože vertikutátor

Nože vertikutátoru

Užitečné tipy!

  • Nože vertikutátorů jsou vyráběny z kvalitních ocelí, které ovšem časem ztratí řezivost a je třeba břity nabrousit či vyměnit. Je dobré si před koupí zjistit, jak je to s jejich dostupností a cenou. Někdy je také nutné vyměnit celý válec, jehož cena je vyšší.
  • Vyšší modely disponují možností sběrného koše. Zjistěte si ovšem, zda je součástí balení. Ideální objem je kolem 50 l. Travní plst je objemnější než tráva, proto se hodí větší objem. Vyčesanou plsť ovšem můžete posbírat i klasickou sekačkou do jejího vlastního sběrného koše.
  • Při ošetřování trávníku dávejte pozor na kameny a dlaždice, které mohou ostré a tenké břity snadno poškodit.

Jak si vybrat nejvhodnější provzdušňovač?

Pro výběr konstrukce a pohonné soustavy provzdušňovačů platí obdobné pravidla jako pro výběr vertikutátorů. Vzhledem k monofunkčnímu charakteru provzdušňovače se vyplatí tehdy, pokud se o trávník skutečně pravidelně a správně staráte nebo pokud Váš vertikutátor dostatečné provzdušnění neumožňuje. Ověřeným modelem provzdušňovače s pohodlnou obsluhou je například provzdušňovač Black and Decker GD300 Provzdušnění by se na rozdíl od vertikutace mělo provádět často a v pravidelných intervalech.

Elektrický provzdušňovač

Elektrický provzdušňovač

About angelo

Leave a Reply