Home / Zahrada / Vše o břečťanu

Vše o břečťanu

Dům obrostlý břečťanem má své příznivce i odpůrce. Jedni v něm vidí romantický závoj domu, který ho chrání před vlhkem, jiní ho vnímají jako nevkusný doplněk z dob minulých. Pokud vás však břečťan zaujal, ukážeme si, jaké druhy existují a jaké jsou pro dům nejvhodnější.

Popínavých rostlin na dům je více, ale jedině břečťan je u nás mezi pěstovanými popínavými dřevinami spolehlivě stále zelený. Rod břečťan má pět druhů, které jsou domovem od severní Afriky a pohoří Asie až po Japonsko. V našich podmínkách se setkáváme se třemi druhy.

Břečťan kanárský

By: Colin

Pochází z Kanárských ostrovů, Madeiry a severní Afriky a je také občas pěstovanou pokojovou květinou. Na rozdíl od jiných druhů nemá příčepivé kořínky. Ve své domovině roste ve stinných lesích a v moderních bytech mu nesvědčí suchý vzduch teplých zim.

Břečťan kavkazský

Jeho vlastí jsou lesy podhůří Kavkazu v Malé Asii a Iránu. Listy má kožovité ale bez lesku, velké cca 20cm, široce vejčité jen s malým náznakem laloků. U nás je vidět spíše jen v botanických zahradách. Pokud se vyskytuje volně v přírodě, daří se mu jako obyčejnému břečťanu v nížinách na mírně vlhkých a přiměřeně zastíněných místech, kde i spolehlivě přezimuje. Proto by si zasloužil větší rozšíření v městských parcích a zahradách.

Břečťan obecný

Je nejznámější a pro zahradnické využití nejdůležitější druh rostoucí v Evropě až po jižní Skandinávii a v Malé Asii. Lodyhy se vyznačují zvláštními příčepivými kořínky, které vyrůstají na zastíněné části lodyh. Ty jsou kratičké, pevné a umožňují silné přichycení k podkladu, kterým může být zeď, strom či jiný materiál. Listy velikosti 4-10 cm mají charakteristický tvar s třemi až pěti laloky.

Zakrytí půdy

V zahradách a parcích se břečťan využívá jako celoročně zelená plocha. Je vhodnou náhradou trávníku na stinných místech nebo na svazích. Nejrychlejším způsobem ozelenění je sázení od jara do léta až půl metru dlouhých lodyh, odstřižených od staršího porostu. Vysazujeme je vodorovně a z poloviny do půdy.

Zakrytí stěn

Břečťan je universální a samopnoucí popínavou dřevinou. K uchycení stačí drsný povrch fasády, cihlová zeď nebo i prkenná stěna. Nevysazujeme jej na místa vystavená slunečnímu úpalu. Můžeme si vypěstovat i „břečťanový strom“, když necháme liánu růst po kmeni staršího stromu.

About

Leave a Reply