Home / Zahrada / Zavařujeme ovoce z vlastní zahrady

Zavařujeme ovoce z vlastní zahrady

Ovoce z vlastní zahrady si nemusíme dopřávat jen v letních měsících, ale po celý rok. Pokud rádi ochutnáte kompoty z obchodu nebo od svých známých, věřte, že jejich tvorba není nijak náročná a můžete si je snadno vytvořit sami. Nespotřebované ovoce již nemusí zbytečně hnít, ale můžete ho využít právě na kompoty, abyste si je mohli otevřít i v zimních měsících.

Zavařování zvládnete také

Zavařování je zábava, to bez diskuze. Například ze švestek si můžete vyrobit kompot tak, že švestky očistíte a vypeckujete. Pak si připravíte nálev tak, že do litru vody vsypete 300 g krupicového cukru a povaříte. Ještě teplým nálevem zalijete švestky vyrovnané v zavařovacích sklenicích. Po těsném uzavření sterilujete 20 minut při 80°C.

Sklenice se po vychladnutí uloží do chladné a suché místnosti. Velice oblíbené jsou jahody, ze kterých si můžete vyrobit jahodový kompot, džem, rosol s rybízem nebo jahodovou klevelu. Postupy jsou u všech těchto produktů podobné. Vždy je třeba jahody dobře omýt, zbavit stopek a lístků a nechat odkapat. Pro zhotovení nálevu se hodí přírodní hnědý cukr. Do kompotu se dává na 1 litr vody 1 g kyseliny citronové. Při přípravě džemu se jahody povaří asi 15 minut, pak se přidá přášková Petosa a cukr. Pak se džem vaří až začne rosolovat.

Rosol a klevela se připravuje obdobně jako džem, vařící rosol se nalije až po okraje skleniček, které se pak obrátí dnem vzhůru a nechají vychladnout.

Na zahradě lze pěstovat i mnoho dalších druhů ovoce, které lze zavařovat

Třešně, višně, rybíz, meruňky, broskve, ale i jablka, hrušky, kdoule a spousta dalšího ovoce je vhodná k výrobě kompotů nebo džemů. Obecně platí, že ovoce by mělo být zdravé a nepřezrálé. Některé tvrdší druhy je dobré nejprve předvařit maximálně 3 minuty. Vlastní zavařování se provádí ponořením sklenic do vody v zavařovacím hrnci.

Na dno dejte drátěnou nebo děrovanou izolační vložku, aby sklenice nestály přímo na zahřívaném dnu. Hladina vody by měla být tak 2 cm nad víčky. Vodu je nutno ohřívat na teplotu do 100°C, což trvá cca 20-25 minut. Tato doba je nutná k prohřátí i středu sklenic, aby se kompot později nekazil.

Po vyjmutí a zchlazení sklenic zkontrolujte víčka, zda dobře drží. Dobrou radou je označit víčka nálepkou obsahující druh ovoce a datum výroby, jelikož kompoty bychom měli skladovat maximálně jeden rok v temné místnosti, kde by teplota měla být od nuly do 10°C.

About

Leave a Reply