Home / Zahrada / Bojujeme s plzáky

Bojujeme s plzáky

Plzáci k nám přišli z jihu, ničí úrodu i květiny a jelikož tu nemají přirozené nepřátele a navíc se rychle množí, dovedou nás pěkně vytočit. Pokud je spatříte, tak je to znamení, které volá po rychlém zásahu. Dosavadní zkušenosti zahrádkářů a pěstitelů lze shrnout na několika rad:

Pivo a sůl

Nízkou plastovou nádobu se solí a víčkem s pivem umístíme na okraj pozemku do stínu rostlin. Proti dešti nádobu chráníme střešní taškou nebo prkénkem. Jednou za týden odstraníme plzáky a sůl a pivo vyměníme.

Na více způsobů

Dobré je posypávat okolí záhonů pilinami, mezi rostliny sypat rozdrcené skořápky, stavět plzákům do cesty rezavé železné předměty, rozmísťovat do půdy vmáčknuté misky s pivem, pravidelně je sbírat a občas použít přípravek proti slimákům.

Byliny a houby

Využít lze také byliny, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomáhají také rozsekané a rozdrcené rostliny jako je kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony. Do konve s vodou rozmělníme chilli papričky nebo v ní uděláme nálev z ryzce peprného. Tuto houbu máčíme ve vodě tři dny, dokud se nevylouhují terpenické látky. Pak nálevem zalijeme okolí záhonů a plzáci se pokropenými místům vyhnou.

Brusný papír

Kolem záhonů můžeme postavit prkna, na jejichž vnější stranu přibijeme cca deseticentimetrové pásy toho nejhrubšího brusného papíru, tedy zrnitosti 40 nebo 60. Než aby plzáci riskovali, že si odřou břicho, záhonům se radši vyhnou.

Prevence

Nepoužíváme zelené hnojení a mulčování rostlin, včas a důkladně likvidujeme plevele a rostlinné zbytky, ryjeme do hloubky, porosty udržujeme světlé a vzdušné, odstraňujeme kameny, půdu udržujeme bez hrud a pravidelně ji uhrabaváme a nenecháváme na zemi spadané listí. Nevyháníme ze zahrady ježky, kterým slimáci chutnají.

Co pěstovat, co ne

Při silném napadení nelze pěstovat především hlavní druhy zeleniny. Naopak můžeme pěstovat česnek, pažitku, rajčata, celer, černou ředkev. Z letniček jsou výborné hledíky, kterých si plzáci nevšímají.

Plzák je hermafrodit, takže každý jedinec je zároveň samec i samice. Kopuluje koncem června a vajíčka klade hlavně od poloviny srpna do poloviny září. Proto je účelné sbírat slimáky zejména do poloviny srpna, ještě než nakladou vajíčka.

About

Leave a Reply