Home / Pro kutily / Jak pečovat o živé ploty

Jak pečovat o živé ploty

Živé ploty slouží především k ohraničení pozemku, k ochraně soukromí, nebo k oddělení jednotlivých částí zahrady, avšak také jsou okrasným prvkem a chloubou majitele. Chcete-li mít perfektně upravený živý plot, musíte o něj řádně pečovat, nemusíte být ani expert na stříhání.Kromě zavlažování a přihnojování je nejdůležitější jeho stříhání, které se provádí od března do září. Záleží také na počasí a na druhu rostlin, ze kterých živý plot pěstujete.

Jak na to

Než začnete se stříháním, zkontrolujte, zda v hustém porostu nehnízdí ptáci. Nejvhodnějším počasím je sücho, slunečno a bez mrazu. První stříhání se provádí na jaře ještě před rašením. V létě se tak zarovnají případné nerovnosti, které na jaře nebyly na bezlistém porostu vidět. Hloubka stříhu závisí na bujnosti růstu dřeviny. Razantnějším stříhem lze podpořit rychlost růstu. Na rozhraní června a července se provádí letní řez, kterým se plot dotvaruje a odstraní se před zimou slabé výhonky. Radikální zmlazovací sestřih je optimální provádět v zimě.

hedge-77346_640

Stříhat můžeme ručními zahradnickými nůžkami, ovšem daleko rychlejší a efektivnější je použití elektrických nebo benzínových nůžek s co nejdelší lištou.

Účel stříhání plotu

Pravidelným stříháním a tvarováním se dosáhne žádoucího tvaru plotu a zabrání se jeho živelnému růstu a zabírání příliš mnoho místa. Stříháním již od počátku pěstování se živý plot zahušťuje, takže postupně vytváří kompaktní zelenou stěnu. Stříhat je nutné alespoň dvakrát v roce, a to v červnu a srpnu. U opadavých dřevin se většinou provádí stříhání na konci podzimu po opadu listí, nebo v předjaří. Pro dodržení potřebného tvaru a roviny si natáhneme provázek nebo drát, nebo si můžeme zhotovit formu. Je dobré stříhat plot tak, abychom dosáhli kónického tvaru, kdy plot je širší u země. Tento tvar je ideální hlavně pro dřeviny a v zimě zabrání tvorbě vysoké vrstvy sněhu, který by mohl zlomit slabší větvičky.

hedge-891354_640

Další péče o živý plot

Kromě pravidelného stříhání je důležité také hnojení, jelikož rostliny jsou natěsnané na malém prostoru, takže spolu stále soupeří o živiny. Do půdy proto přidáváme kompost nebo minerální hnojivo dvakrát v roce, nejlépe na jaře a na začátku léta. V období sucha je nutné plot také zalévat. Zabránit vysychání půdy lze mulčováním, pro které se hodí čerstvě posečená tráva na zahradě. Vrstvu mulče můžeme stále obnovovat.

About

Leave a Reply