Home / Doporučujeme / Jak správně instalovat zásuvky a spínače do zdí? Bez elektro krabic se vám to nepovede!

Jak správně instalovat zásuvky a spínače do zdí? Bez elektro krabic se vám to nepovede!

Jedná se o poměrně dost jednoduchý komponent z plastu, který nám ale dává možnosti, jak můžeme realizovat domácí obvody s jistotou toho, že nebudou dříve či později porušeny klasickým užíváním nebo tím, jak si dům postupně sesedá.

Takzvané krabice jsou určeny pro vývod kabelů ze zdí k nějakému prvku, který je na povrchu. Typicky se tak jedná o různé druhy zásuvek, nebo popřípadě o vypínače. Aplikují se ale i na celé řadě dalších míst, kde plní specifické úlohy. My se podíváme na to, jak se s nimi ideálně pracuje.

Volte podle materiálu, do něž zasazujete

Stejně tak jako když pracujete s hmoždinkami, šrouby či vrtáky, musíte i v tomto případě zohledňovat to, do jakého materiálu chcete krabice usazovat. To je extrémně důležité, protože na některé druhy materiálů mohou mít krabice specifické druhy úchytů.

Typickým příkladem mohou být instalační krabice do sádrokartonu. Ty jsou specifické tím, že mají mnohem nižší profil než klasické krabice do zdiva. Je jasné, že vrstva sádrokartonu bude mnohem menší. Stejně tak mají i upravené uchycení tak, aby dokázaly v sádrokartonu dobře držet.

Pod vypínače patří základní krabice

Jakmile chcete vyvést kabely k vypínači, tak potřebujeme použít klasické elektroinstalační krabice. Nejsou ničím extra specifické a práce s nimi je velice jednoduchá. Bočními vstupy se jednoduše přivedou kabely, se kterými se pracuje. Následně se krabice usadí a pevně zasádruje ve zdi tak, aby byla překryta na místě budoucího vypínače. Jednoduchá instalace je největší výhodou. Kabely navíc budou v případě potřeby změny vypínače volně umístěny uvnitř krabice, díky čemuž v žádném případě nebudou hrozit nepříjemné komplikace.

Kvalitní krabice pod zásuvku

Pokud bychom chtěli instalovat zásuvku, tak se potkáme s krabicemi, které zpravidla mívají především větší procento přívodů a vývodů. Můžeme tady totiž využívat i vícero různých větví sítě v rámci jedné zásuvky. Standardně ale platí, že do krabice pod zásuvku přivádíme jen jednu větev. Jejich instalace i manipulace s nimi je velice jednoduchá, stejně jako v předchozích příkladech. Liší se tak opravdu jenom v naprostých drobnostech.

About angelo

Leave a Reply