Home / Doporučujeme / Šetřit lze efektivně

Šetřit lze efektivně

Přichází doba, kdy budeme muset šetřit, kde se dá. Výrazně zdražují potraviny, elektronika a také komodity jako elektřina a plyn. Energii, na rozdíl od mnoha jiných druhů zboží, však potřebujeme, a kdo nechce žít jako středověký rolník, ten si v budoucnu bude muset sáhnout pořádně hluboko do kapsy.

Nicméně existují způsoby, díky kterým to nakonec nemusí být tak zlé, jak se teď může jevit. Je ovšem potřeba najet na nový režim a řídit se několika poměrně jednoduchými pravidly.

Široké spektrum možností

Jak již bylo naznačeno výše, ušetřit se dá leckde. Na potenciální energetické úspory je dobré pamatovat už při nákupu elektroniky. Rozhodně se nedoporučuje řídit se pouze cenou, ale dávat zřetel i na jiné vlastnosti daného produktu, hlavně tedy na spotřebu.

Ta se uvádí na energetických štítcích. A s třemi plusy je maximálně úsporný spotřebič, D znamená obrovského žrouta energie.

Ušetřit se dá i šetrnějším používáním počítače. Většina laiků ani netuší, kolik jeho PC vůbec dokáže ročně odčerpat elektřiny. Jedná se o opravdu velká čísla. Ta naštěstí jdou trochu stáhnout dolů, a sice pomocí snížení napětí na procesoru a grafické kartě. Zní to sice složitě, ale ve skutečnosti nejde o nic náročného. Vše je možné udělat pomocí klávesnice a myši během několika málo minut.

Také je vhodné udržovat elektrospotřebiče v dobré kondici. Pokud jsou zanesené, často potřebují ke svému běžnému chodu více výkonu, což mimo jiné znamená zvýšenou spotřebu elektřiny.

Nové možnosti se rýsují

Kdo chce najít nové způsoby úspory energií, měl by hledat nejen na internetu, ale zároveň sledovat soutěže typu E.ON Energy Globe. Ta se zaměřuje na hledání a oceňování inovativních projektů, jež mají pomoci výraznějším způsobem k energetickým úsporám. Hlavně finalisté se obvykle mohou chlubit velmi efektivními řešeními.

About angelo

Leave a Reply