Home / Dům a byt / Natíráme dřevo

Natíráme dřevo

Dřevo je přírodním materiálem a proto snadno podléhá povětrnostním vlivům. Nasákne vlhkost, v teple se zase vysouší a je hlavně venku terčem pro dřevokazný hmyz a plísně. Pokud si pořídíte dřevěný zahradní nábytek, je potřeba jej od počátku vhodně ošetřit, abyste prodloužili jeho životnost. Stejně tak to platí u dřevěného plotu či různých zahradních dřevostaveb. Nevíte si rady s natíráním?

Čím natírat venkovní dřevo

Před samotným nátěrem je dobré napustit dřevo speciálním prostředkem obsahujícím fungicidy proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Použít můžete také tzv. rozpouštědla, která obsahují příměsy včelího vosku nebo impregnačního oleje, který je také obsažen v mořidlech. Mořením můžete dřevo jednak preventivně ochránit, a jednak dosáhnete požadovaného zabarvení dřeva. Mořidla jsou však určena pouze k probarvení dřeva a jeho preventivní ochraně, nikoli jako konečný nátěr.

Na konečný nátěr venkovního dřeva je ideální lazurovací vodou ředitelná neboli akrylátová barva. Vsákne se do dřeva a působí i preventivně. Její výhodou je, že se časem neloupe, nepraská a nátěr můžete kdykoliv obnovovat. K natírání použijte štětec s roztřepenými konečky a přebytečnou barvu na povrchu setřete hadrem.

Pokud se rozhodnete pro nátěr syntetickou barvou, je důležité nejprve nanést základový nátěr ve dvou vrstvách, čímž prodloužíte životnost vrchní barvy. Pokud budete chtít po několika letech poškozený nátěr obnovit, je třeba zbytky barvy odstranit buď chemickými rozpouštědly starých nátěrů, nebo je nahřát horkovzdušnou pistolí a poté odstranit špachtlí.

Jak natírat vnitřní dřevo

V interiéru se dřevo používá na palubky, podlahy, nábytek, trámy a další prvky. Každá z těchto věcí vyžaduje poněkud odlišný přístup při natírání. Palubky, ze kterých máte například obklad stěn či stropu napustíte lazurovacím lakem a po zaschnutí můžete aplikovat akrylátový nebo syntetický lak, přičemž si můžete vybrat mezi lesklou a matnou variantou. Stejně tak postupujte při nátěru trámů, které je ještě vhodné nejprve napustit prostředkem chránícím dřevo před dřevokazným hmyzem.

Na podlahy jsou vhodné dvousložkové polyuretanové nebo vodou ředitelné laky, které vynikají tvrdostí a dlouhou životností.

About

Leave a Reply