Home / Doporučujeme / Nechte si s hobby svařovací technikou poradit od profesionálů

Nechte si s hobby svařovací technikou poradit od profesionálů

V domácnosti, zejména pokud vlastníte rodinný domek, případně jste kutil od přírody, se vždy hodí mít po ruce svářečku. Řemeslníků, k nimž byste zašli se svým požadavkem něco upravit či vyrobit, je stále méně. Naopak výrazně vzrostla dostupnost svářecí techniky, a to i pro hobby použití. Je cenově dostupná, přitom s ní však lze svařovat na profi úrovni.

K nákupu svářecí techniky nás často svádí různé akce v hobby marketech. Ale pozor. Na internetu u specializovaných prodejců nakoupíte ze stejnou cenu často mnohem kvalitnější výrobky. Navíc vám zde i odborněji poradí s tím, co vlastně potřebujete.

Jaké svářečky jsou vhodné pro domácí použití?

Domácí svářecí technika pro kutily je obvykle menší a skvěle se s ní manipuluje. Výběr správného zařízení na svařování závisí především na tom, co plánujete svařovat. Většina domácích kutilů to dopředu neví, a proto se jim logicky bude hodit univerzální zařízení, u kterého sice musíme občas dělat kompromisy, na druhou stranu si však dokážeme vystačit s jediným pro většinu kutilských prací. Obvykle budeme svařovat ocel. Přístroje, které to umí, jsou označeny jako MMA, MIG-MAG nebo TIG. Jaký je v nich rozdíl?

MMA

Pro laiky a kutily je nejznámější a nejvhodnější svařování pomocí přístrojů pracujících na principu MMA (Manual Metal Arc). Je to nejběžnější svařování elektrickým obloukem, kdy přístroj zapojíte do elektřiny a svařujete pomocí obalované elektrody. Tyto přístroje mohou být napájeny jednosměrně (DC jednosměrné invertory) nebo střídavě (AC střídavé trafosvářečky).

MIG-MAG

MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) jsou svářečky, které svařují v tzv. ochranné atmosféře. Přídavný materiál se přidává do svaru pomocí podávacího zařízení, taví se elektrickým obloukem a inertní plyn jej chrání před oxidací. Pro hobby domácí kutily jde o zbytečně komplikovanou formu svařování.

TIG

Posledním běžným typem svařování je TIG (Tungsten Inert Gas). U svařování se využívá teplo, které vznikne zapálením elektrického oblouku. To se udržuje mezi ním a neroztavitelnou wolframovou elektrodou. Před atmosférickou oxidací chrání svar inertní plyn proudící z keramické hubice. Obvykle jde o argon. Svařovací materiál se přidává buď ručně, nebo se svařují natavené okraje svařovaného materiálu.

Svářečka s trafem nebo s invertorem?

Pro kutily jsou nejběžnější trafosvářečky. Jsou levné a jednoduše připojitelné. Potřebujete pouze elektrickou zásuvku a jistič odpovídající výkonu svářečky. Minimálně 16ampérový. Obvykle pak svařujete za pomoci střídavého proudu. Tomu musí odpovídat i výběr používaných elektrod. Invertor svařovacího zařízení pracuje jinak. Usměrňuje síťové napětí a mění jej na střídavé napětí vysoké frekvence. To se pak následně mění na stejnosměrné napětí. V čem jsou invertory výhodnější? Především mají nízkou hmotnost a malé rozměry. Lépe se s nimi pracuje i manipuluje. Pouze jsou náchylnější na nečistoty a je nutné je pravidelně zbavovat prachu a skladovat v bezprašném prostředí.

TR-WELD – svářecí technika a svářecí materiály nejen pro kutily

S výběrem vhodné svářecí techniky vám pomohou v e-shopu firmy TR-WELD s.r.o www.centrum-naradi.czV sortimentu najdete stroje a zařízení pro svařování, svařovací kabely, zemní svorky, držáky elektrod, elektrody a přídavné materiály, svářecí kukly a brýle, ale i další zboží pro svařování. Rádi vám pomohou vybrat takovou svářecí techniku, která bude pro vaše potřeby ideální.

About angelo

Leave a Reply