Domů / Doporučujeme / Jak na nákup svářečky ve 3 bodech

Jak na nákup svářečky ve 3 bodech

Skvěle vybavená dílna je snem každého kutila. Rozhodně nemusíte být žádný velký šikula a vynálezce, nicméně základní nástroje mít po ruce musíte. Typickým příkladem budiž svářečka. Bez tohoto nástroje se obejdete jen velmi složitě. Jak ale vybrat tu správnou? Nic moc jednoduchého, přesto se stačí orientovat podle následujících třech bodů a měli byste být úspěšní. Jak tedy zvolit tu správnou svářečku?

Co hodláte svařovat?

Než budete nakupovat svařovací drát a konkrétní svářečku, vždy si promyslete, za jakým účelem bude přístroj používat. Spousta domácích kutilů si vystačí s kvalitním univerzálním přístrojem, který svařuje ocel standardních rozměrů. Počítejte s tím, že v domácnosti budete svařovat jekly, drobné kusy kovu, případně plechy. S ničím složitějším se nejspíše nesetkáte, a tak není zapotřebí brát drahé modely, jejichž funkce nevyužijete.

Jakou svářečku volit?

Existuje několik variací svářeček včetně průmyslových. Laik by měl volit mezi přístroji, které jsou označeny zkratkami MMA, MIG-MAG či TIG. Svářečka typu MMA umožňuje ruční svařování prostřednictvím elektrického oblouku, přičemž se používají obalované svařovací elektrody. U metody MIG-MAG se dodává postupně přídavný materiál přesně do místa sváru a následně dochází k jeho tavení. Inertní plyn přitom tavnou lázeň dokonale ochrání před atmosférickou oxidací. U TIGu dochází k k využívání uvolněného tepla pocházejícího ze svařovacího oblouku. Ten je zapálený a udržovaný mezi dílem pro svařování a elektrodou z wolframu.

Trafo vs. invertor

Většina modelů, které se nacházejí v různých hobbymarketech, jsou trafosvářečky. Mnozí kutilové ani nic jiného neznají. Trafo variace svářeček jim stačí. Trafosvářečky jsou vcelku velké, leč levné. Invertory jsou o něco dražší, nicméně lehčí a dokážete s nimi upravovat samotné výstupní napětí, respektive jeho průběh. Síťově napětí se u invertorů zkrátka usměrní. K oběma typům svářeček budete potřebovat příslušenství. Výbornou volbou jsou třeba svařovací dráty – Nekvinda.

O angelo

Zanechte zprávu