Home / Doporučujeme / Nožní spínače: Jaké varianty jsou dostupné

Nožní spínače: Jaké varianty jsou dostupné

Nožní spínač přijde vhod do nejedné výroby. Než ale nakoupíte, přečtěte si tento článek. Pomůžeme vám vybrat ten správný nožní spínač.

Nožní spínače se používají především k ovládání strojů. Jedná se o praktické a jednoduché ovládání, které je dostupné hned v několika variantách. V tomto článku si o těchto variantách řekneme víc.

Nejčastější je kov

Nožní spínač je často namáhaný, tomu tedy odpovídá i provedení. Na trhu nejčastěji uvidíte celokovové a plastové nožní spínače. Čas od času můžete narazit i na hliníkové spínače, ty ale nejsou tak rozšířené. Při výběru materiálu se totiž klade důraz na pevnost, robustnost a odolnost. Obzvlášť pokud se jedná o ovládací prvek.

S krytem i bez krytu

Nejen při práci ve výrobě může hrozit nepěkné poranění. Tomu zabráníte koupí nožního spínače s krytem. Kryt totiž nabízí zvýšenou ochranu nejen člověka, který stroj ovládá, ale také samotného spínače. Vnější kryt jej totiž chrání před nechtěným sepnutím. Zabráníte tak zbytečným škodám, ke kterým by s otevřeným nožním spínačem snadno mohlo dojít.

Každá varianta ale má své pro a proti. A to platí i o otevřeném spínači. Ten se sice nemůže pochlubit tak pokročilou ochranou, vyvažuje to svou přístupností. Na otevřený nožní spínač stačí jednoduše šlápnout. Nemusíte si dávat pozor na kryt ani další dodatečnou ochranu. Je tak možné pracovat mnohem rychleji.

Bezpečnostní západka

Další úroveň bezpečnosti poskytuje západka. Pokud chybí, bude možné pedál stlačit bez jakéhokoliv omezení. Bezpečnostní západka pohyb blokuje v případě nesprávné polohy chodidla. Tzv. aretace pedálu zase vyžaduje další sešlápnutí, pokud chcete pedál uvolnit do původní poloh. Takto je možné zabránit zbytečnému spuštění i nechtěným úrazům.

About angelo

Leave a Reply