Home / Doporučujeme / Technologie frézování – způsoby frézování

Technologie frézování – způsoby frézování

Frézování je obrábění s kruhovým řezným pohybem. Stále jde o nejvyšší disciplínu ve většině firem vyrábějících nástroje a formy. Znáte všechny způsoby frézování? A pokud ano, dokážete je mezi sebou správně rozeznat?

Víte, co je to frézování?

Frézování vícezubým rotačním nástrojem – frézou – je proces třískového obrábění, kde dochází k odebírání vrstev materiálu ve formě jednotlivých třísek. Fréza se při obrábění otáčí kolem své osy, svými zuby pak po obvodu materiálu postupně zařezává do obrobku, který se proti zubům posouvá.

Tvarové frézování

Tvarové frézování se provádí s řízeným posuvem. Podobně jako u soustružení lze rozlišit tři základní principy – frézování po tvarukinematické tvarové frézování a NC tvarové frézování. Tvarové frézování našlo zvláštní uplatnění při výrobě forem a nástrojů. Tvarové frézování dělíme na několik způsobů obrábění. Čelní frézování, které se používá k výrobě rovných ploch. Dále známe kruhové frézování, používající se za určitých podmínek jako alternativa ke kruhovému soustružení. Šroubové frézování umožňuje díky šroubovitému posuvu, který je běžný při šroubovém frézování, vyrábět zejména šnekové převody a závity.

Základ frézování s frézou je takový, že frézovací nástroj s referenčním profilem vykonává během řezání současně s posuvem frézovací pohyb. Navzdory velkému pokroku v nefrézovacím tvarování má frézování stále svůj význam při obrábění ozubených kol, zejména při flexibilní výrobě v malosériovém rozsahu s velkou rozmanitostí variant. Poslední je frézování profilu, kde podobně jako u soustružení profilu se tvar (profil) frézy vytvoří v obrobku. Jedná se o nejdůležitější proces pro výrobu drážek libovolného tvaru na hranolových obrobcích.

Konzolové frézky

Jedná se o univerzální frézovací stroj, který je určen především pro malosériovou nebo kusovou výrobu. Svůj název frézka získala podle své konstrukce, kdy pracovní stůl vykonává příčný a podélný posun po osách X a Y je uchycen na konzole. Ta se pohybuje v ose Z. Stolové frézky využívají při své práci řemeslníci, truhláři i domácí kutilové. Chcete patřit mezi ně?

Společnost FERMAT je předním výrobcem nejsilnějších a přesných horizontálních vyvrtávacích, frézovacích strojů a válcových brusek, nabízející obráběcí stroje na všech hlavních trzích po celém světě. Pokud potřebujete vlastní frézku, nemusíte hned hledat novou. FERMAT provozuje také bazar použitých strojů, kde najdete pouze ověřené a profesionály repasované stroje, které vám poslouží stejně jako ty nové.

Pro více informací přejděte na stránky www.fermatmechinery.com.

About angelo

Leave a Reply