Domů / Zahrada / Tipy a rady, jak správně přihnojovat rostliny

Tipy a rady, jak správně přihnojovat rostliny

Jako každý pěstitel určitě toužíte po tom, aby vaše rostliny naplno rozvinuly všechny své vlastnosti a dobře se jim dařilo. Základem je vhodná péče a také správné přihnojování rostlin, které přispěje k jejich dobrému růstu. Společně se podíváme na to, jak s přihnojováním rostlin naložit.

Vybírejte správná hnojiva

Jakmile rostlinky vysadíte, nechejte je zhruba 2 až 3 týdny odpočinout, než s přihnojováním začnete. Do té doby jim totiž výživu bohatě dopřeje čerstvý substrát. Před samotným přihnojováním myslete na to, abyste vybrali správná hnojiva. Volit můžete mezi kapalnými nebo pevnými ve formě tyčinek nebo tablet. Zatímco kapalná hnojiva působí okamžitě, tablety zase obsahují stejné množství živin, a nedochází tím pádem při jejich použití k předávkování nebo nedostatku živin. Vybrat si můžete samozřejmě i biohnojiva.

Přihnojovat můžete pouze zdravé rostliny

Jedno ze základních pravidel přihnojování zní, že by se hnojit měly pouze rostliny, které jsou zdravé a jsou v době růstu a kvetení. Rychleji rostoucí rostliny vyžadují častější hnojení, ty pomaleji rostoucí na druhou stranu vystačí s nižší intenzitou hnojení. Než s přihnojováním začnete, berte nejprve ohled na zásobu živin v půdě, až pak na požadavky rostlin. U mladých rostlin se doporučuje, aby se na začátku růstu nepoužívaly příliš koncentrované roztoky hnojiv.

Rozdílnou péči vyžadují i balkonové a pokojové rostliny. Oproti letničkám a trvalkám potřebují vyšší přísun živin. Pěstujete-li v každém truhlíku jeden druh balkonovek, můžete rovnou využít speciální hnojivo pro určitý druh. V truhlících, kde vám roste více druhů rostlin, se vám vyplatí hnojivo pro balkonové květiny, při pravidelném přihnojování i hnojivo pro kvetoucí letničky.

Nic se nemá přehánět

Ačkoliv přihnojování by rostlinám mělo pomáhat, měli byste dodržovat základní pravidla, aby nedošlo k opaku. Rozhodně by se přihnojování nemělo přehánět. Nadměrná dávka hnojiva totiž může rostliny spálit, hrozí to zejména v horkých letních dnech. Vysoké množství hnojiva může vést také k zasolení půdy v truhlíku. Zároveň dbejte na to, abyste nepřihnojovali vyschlé nebo přemokřené rostliny.

Jakého pěstitele by nepotěšilo, když ho rostliny odmění krásným vzhledem a zdravím. Vynaložená energie a práce se vám vrátí, dbejte proto na správné přihnojování a nedělejte zbytečné chyby.

O angelo

Zanechte zprávu