Home / Doporučujeme / Jak pečovat o dřevo, aby vydrželo co nejdéle jako nové

Jak pečovat o dřevo, aby vydrželo co nejdéle jako nové

Dřevo je v interiéru i exteriéru tak oblíbeným a nestárnoucím materiálem jako kůže v módě. Sluší těm nejmodernějším domácnostem a působí navýsost elegantně ve starobyle laděných designech. V zahradě je doslova doma – vždyť se jedná o přírodní materiál, který do okrasného porostu dokonale zapadne. Právě proto je však také citlivější vůči okolním vlivům než mnohé průmyslově vyráběné materiály.

Věnujte mu dostatečnou péči

Dosáhnout toho, aby vaše dřevěné architektonické prvky vydržely dlouho jako nové, není nemožné, chce to ovšem trochu práce. Ochrana dřeva je zkrátka nutností. Ze všeho nejlepší je znehodnocení předcházet a impregnovat dřevo ještě dřív, než k němu dojde. Jak začít? Povrch dřeva pečlivě omyjte a je-li to nutné, také obruste. Poté začněte nanášet impregnační vrstvu – měla by být dostatečně kvalitní, aby pronikla co nejhlouběji, jen tak totiž zabráníte nájezdu škůdců a plísní. Dalším krokem jsou barvy na dřevo a celý proces zakončuje lazura. Ideální volbou je několikrát provedený tenkovrstvý nátěr na dřevo, opotřebovává se totiž po vrstvách. Tím ale péče nekončí! Každých pár let byste měli dřevo přelakovat.

Dřevo v exteriéru vyžaduje silné prostředky

Venkovní dřevěné plochy a stavby jsou celoročně vystaveny přírodním živlům, proto potřebují extra silnou ochranu. Máme pro vás tip na přípravek, který zaručeně neselže: syntetický lodní lak na dřevo Bondex Regatta. Možná by vás nenapadlo, že by se prostředek určený pro nátěr dřevěných lodí mohl uplatnit i na vaší zahradě, ale proč vlastně ne? Když vydrží působení slané vody, ostrého slunce se zvýšeným UV zářením a mořského větru, vydrží cokoliv.

Dřevu v interiéru sluší vosk

Voskování podlah je metoda, kterou jistě znáte již od svých prarodičů. Kdo by si byl pomyslel, že jde i dnes o nejlepší způsob, jak ošetřit dřevěné plochy v interiéru? Je vhodný pro všechny druhy dřeva a zachová jeho přirozené vlastnosti. Kromě vysokého lesku přináší jeho použití také bonus v podobě vyhlazení jemných škrábanců na parketách. Zkuste třeba přípravek na bázi včelího vosku Bondex – nádherně voní a krom dřeva se hodí i na mramor nebo přírodní kovy.

Chcete, aby váš nátěr vypadal jako od profíka?

Na internetu naleznete nepřeberné množství nejrůznější tipy pro správné natírání. Nejlogičtější cesta vede na stránky milujemedrevo.cz, kde dřevu skutečně rozumí. Jejich manuál pro natírání vás celým procesem provede krok za krokem a další inspiraci naleznete v tematických článcích.

About angelo

Leave a Reply