Home / Pro kutily / Jak správně pečovat o bazén

Jak správně pečovat o bazén

Nemít na zahradě bazén, je určitě velká škoda. Dnes je bazén nejen ukázka vkusu, ale i pro někoho nezbytná součást života. To je samozřejmě jiné téma, jen jsme chtěli naznačit, že jsme asi jedna ze zemí na světě, která má největší počet bazénů na jednoho obyvatele.

To bylo vtipně řečené, správně by bylo nejméně obyvatel na jeden bazén. Ale to je jen hraní se slovíčky, my si teď musíme hrát na to, že náš bazén bude skutečně bez závad, hezký a současně i hygienický. Protože tady nejde v prvé řadě o efekt, ale o naše zdraví.

Pokud nemáme bazén s vyhřívanou vodou nebo ho přímo umístěný v domě, jeho hlavní využití bude v létě. Voda by měla být dostatečně chladná, aby nás osvěžila, ale i dostatečně čistá, aby v ní koupání v ní bylo příjemné. Péči o bazén můžeme rozdělit do dvou částí, na péči o stavební část a na péči o vodu. Pokud se nebudeme zabývat bazény mobilními, tak je to jen tím, jejich péče se v mnohém blíží bazénům stavebně budovaným.

Péče o bazén není v žádném případě složitá

Jde většinou o do země zapuštěné stavební dílo, které nám postavila akreditovaná firma, dala na něj víceleté záruky a my se podle jejich pokynů o něj pravidelně staráme. Před sezonou bazén pečlivě prohlédneme, neobjevily-li se na jeho stěnách a dně praskliny, neodchlípl případný nátěr, nepraskly-li nám vodoinstalace (přívod vody a odpad) a podobně.

deck-chair-972926_960_720Všechny závady bychom měli odstranit, protože provozem se budou jen a jen zhoršovat. Buď odstranění svěříme firmě, je-li bazén v záruce, případně i formou pozáručních oprav, či postupujeme podle návodu, kdy opravy provedeme sami. Během sezóny dbáme, aby uživatelé bazén nepoškozovali a chovaly se zde podle pravidel buď slušného chování, nebo podle pokynů výrobce. To se totiž často shoduje.

Po sezoně bazén vypustíme, opět zkontrolujeme, vady odstraníme. Je to stejné jak před sezonou. Je dobré mít přes zimu bazén zastřešený, protože sníh a led jsou jednou z nejčastějších příčin poškození bazénu. Na pokrytí se může používat i kvalitní plachta, kterou použijeme i v létě, když je deštivé počasí. Kvalitní plachta může pomoci i s rychlejším ohřevem vody, protože se pod ní vytvoří teplejší mikroklima. Ideálem je pak solární plachta.

Neměli bychom pravidelnou péči o bazén podceňovat, opravy jsou totiž nejjednodušší v zárodku a časem se nejen zvětšují, ale i prodražují. Třeba jen hlína v neopravených spárách může být zdrojem růstu řas, následného zápachu či zakalení. Takže se nám to vymstí tím, že budeme muset bazén vypustit, opravit a znovu napustit. To nejen nějakou dobu trvá, kdy je bazén mimo provoz, ale budou na to potřeba úplně zbytečné finanční náklady.

Péče o vodu

Základním prvkem péče o vodu je její filtrace. Pokud máme bazén menší, bude dostatečná levnější tzv. kartušová filtrace, u velkých bazénu pak bychom měli instalovat filtraci pískovou. Ta je sice dražší, ale zase dokáže vodu zbavit o všechny nečistoty. Ale i filtrace potřebuje údržbu, například se musí pravidelně proplachovat a občas je potřeba křemičitý písek vyměnit. Vodou se písková zrníčka pohybují a o sebe se vzájemně obrušují. Zaoblenější tvary písečných zrnek však filtrační schopnost značně ztrácejí.

Jakou volit filtraci

Jak bylo řečeno, filtrace je závislá na velikosti bazénu. Odborníci doporučují, že by všechna voda v bazénu měla za den projít filtrací dvakrát. Při velikých vedrech a větším využívání dokonce 4 x za den. Při koupi nebo instalaci je třeba s tím počítat. Na druhou stranu si tím zajistíte vždy křišťálově čistou a nezávadnou vodu.

Doplňkové vybavení bazénů

Dobrým pomocníkem v péči o bazén je určitě bazénový vysavač, který ho zbaví o všechny drobnější nečistoty usazené na stěnách a na dně. Vysavačů je více druhů, mechanické, poloautomatické i robotické, které pracují samy. Vysavač se jednoduše napojí k filtraci, která jím přivedenou vodu zbaví od nečistot.

pool-954284_960_720Dalším pomocníkem je bazénová chemie. Ta slouží zejména k u dezinfekcí a srovnávání hladiny pH. Při jejím správném udržení se totiž netvoří řas a další biologické škodliviny. Hodnota Ph by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2. Hodnoty vyšší ohrožují nás formou podrážděné sliznice a pálení očí, a na druhou stranu nízké Ph způsobuje korozi kovových částí, blednutí barev a zakalení vodu. Vhodné testovací zařízení dokáže změřit hodnotu pH, tvrdost vody, ale i množství chlóru.

Dále se zaměříme na chlórovou chemii, což je nejběžnější forma dezinfekce. Množství chlóru by se mělo pohybovat okolo 0,5 mg/litr vody. Výhodný je plovoucí plastový dávkovač, který do vody chlór postupně uvolňuje a bazén se průběžně dezinfikuje. Pokud jsme ale někdo citlivý na chlór, existuje nabídka i bezchlórových prostředků.

Ještě se zmíníme o tvrdosti vody, která by neměla mít hodnotu vyšší než 18 °N.

About

Leave a Reply