Home / Pro kutily / Začínáme se sukulenty

Začínáme se sukulenty

Sukulenty jsou rostlinky, které dokážou ve svém dužnatém těle nahromadit vodu a díky tomu přečkají i dlouhé období sucha. Je to však jen popisný pojem, nikoli botanický název rostlin. Jednou z podskupin sukulentů jsou např. kaktusy, některé bromélie nebo třeba aloe vera, která je známá svými léčivými účinky.

Tyto rostlinky najdeme na pouštích a polopouštích v tropických a subtropických oblastech. Mají rády světlo a teplo. Rozlišujeme dvě základní skupiny – listové a stonkové.

Listové sukulenty mají ploché listy a velký povrch, proto rychleji vysychají a jsou na vodu náročnější, než stonkové, které mají velmi tvrdý povrch a bez vody vydrží déle. Tomuto typu se někdy také říká „živé kameny“.

Půda

Tyto rostlinky potřebují lehkou pórovitou půdu, která se skládá z jednoho dílu zahradní zeminy, jednoho dílu organické hmoty (nejlépe rašeliny) a dvou dílů hrubšího písku nebo jemných kamínků.

potted-731201_960_720

Hnojení

Při výběru hnojiva máme na paměti, že sukulenty pro svůj růst potřebují tři základní prvky: draslík, který přispívá k nárůstu pletiva, fosfor podporuje tvorbu květů a růst kořenů a dusík, který podporuje růst zelené hmoty. Pozor na přehnojení dusíkem, který může způsobit různé choroby rostlin. S hnojením začínáme na jaře, to jsou sukulenty v plném růstu. Poslední dávku dáváme ke konci srpna. Na podzim při nedostatku světla zůstává hnojivo v zemi a může způsobit zničení kořenového systému. Pokud máte sukulenty v menších květináčcích, stačí přihnojovat méně.

Květy

Chceme-li, aby nám sukulenty kvetli, měli bychom jim dopřát „letnění“ – venkovní pobyt během letních měsíců. Jestliže v létě častěji prší, stačí zpod květináčů odebrat misku, aby voda odtékala a nedošlo k hromadění vody a následnému uhnívání.

bromelia-524644_960_720

Vegetační klid

Toto období slouží pro regeneraci rostlin, nabírají sílu pro další růst. Začátek období přichází s podzimem. Sukulenty zastavují růst a nelekejte se, když jim opadají lisy. Nyní rostlinky zaléváme jen velmi málo a nehnojíme je. Pozor na ledový vzduch při zimním větrání v místnosti.

Výhody pěstování

Těmto rostlinám vyhovuje teplé a suché prostředí, proto jsou panelové byty s velkými okny ideální. Jsou nenáročné na čas i péči. Mají bizarní tvary a snadno z nich můžete sesázet nevšední bytovou dekoraci. Nejvhodnější jsou nepravidelné misky – nejlépe z kamene nebo modelované keramiky. Pozor při sesazování dávejte společně pouze květiny se stejným nárokem na zálivku.

About

Leave a Reply