Home / Dům a byt / Kaktusy místo muškátů

Kaktusy místo muškátů

Kaktusy a sukulenty jsou nenáročné na pěstování a odolné vůči i delšímu suchu a jejich sortiment je široký a vhodný i pro nezkušené pěstitele. Výběr druhů závisí hlavně na místě a podmínkách, ve kterých je budeme zimovat. Pro chladné světlé místo s teplotou 5-15°C je výběr téměř neomezený.

Vhodné jsou v podstatě všechny běžně dostupné druhy těchto vděčných rostlin. Při zimování v pokojových teplotách upřednostníme před klasickými kaktusy různé sukulenty, například některé tlustice (Crassula), aloe (Aloe), kalanchoe (Calanchoe), gasterie (Gasteria) a další. Obecně je totiž v zimě pro mnohé pokojové rostliny limitující nedostatek světla a pro kaktusy to platí dvojnásob. Kaktusy zimované za pokojových teplot rostou i v zimě a vlivem nedostatku světla se jejich těla vytahují, deformují a rostliny se velice oslabují.

flower-791428_960_720

Z krásných, sytě zbarvených a pěkně otrněných kaktusů se pak stanou nevzhledné rostliny. Proto kaktusy zimujeme v nízkých teplotách a zcela bez zálivky, takže upadají do zimního spánku a nerostou. Navíc zimní klid v nízkých teplotách podporuje bohaté nakvétání. Sukulentům zimování v teple při nedostatku světla sice také příliš neprospívá, snášejí je však mnohem lépe než kaktusy.

Běžným kaktusům a sukulentům vyhovuje propustný substrát, například směs zahradní zeminy a písku v poměru 1:1. Zaléváme je až po úplném proschnutí, v létě podle počasí přibližně jednou až dvakrát za týden.

money-tree-167793_960_720Hnojíme je pouze přes sezonu, nejlépe speciálními hnojivy pro kaktusy a sukulenty. Stanoviště jim vyhovuje vzdušné a velmi světlé až slunné. Nevadí jim ani celodenní přímé slunce – naopak, většině druhů letnění na slunném místě prospívá. Rostliny jsou pak hezčí a kompaktnější, mají pevnější a zdravější pokožku a jsou lépe vybarvené. Jsou také celkově vitálnější, odolnější proti chorobám a škůdcům a lépe přečkají zimu.

 

Pokud rostliny zimujeme na okně nebo zaskleném balkonu orientovaném na jih, budou na prudké jarní slunce zvyklé a není potřeba je zakrývat. Nemáme-li balkon ani terasu, můžeme udělat sesadbu kaktusů a sukulentů třeba do truhlíku, který přes léto umístíme na venkovní parapet místo klasických muškátů či petúnií. Na zimu pak truhlík přendáme na vnitřní parapet.

About

Leave a Reply