Home / Dům a byt / Nezvaný návštěvník rybenka

Nezvaný návštěvník rybenka

Nejčastěji se rybenky objevují v domácnosti v koupelně a na záchodě. Můžeme je najít ve vaně, v umyvadle či kolem záchodové mísy. Není to nic neobvyklého, zvláště když vezmeme v úvahu, že rybenky se na naší planetě vyskytují už více než 300 milionů let.

800px-LepismaSaccharinaMěří 10 až 12 mm a mají stříbřité článkované tělo kapkovitého tvaru se dvěma tykadly vepředu a třemi vláknitými přívěsky vzadu. Zaujme vás jejich rychlost.

Aktivní jsou především v noci. Preferují teplo a vysokou vlhkost vzduchu a jsou světloplaché. Jejich oblíbeným útočištěm jsou proto temné škvíry a spáry, prostor za volnými tapetami a soklovými lištami, kuchyň, koupelna nebo prádelna.

Potrava

Tato hbitá zvířátka mají nejraději cukr a výrobky obsahující škrob. Živí se lepidlem na tapety, vlasy, šupinkami kůže, domácími roztoči a dokonce i plísněmi. Silnější napadení rybenkami tak může signalizovat problém s vlhkostí a plísní v bytě.

Škody

Sporadicky se vyskytující rybenky jsou prakticky neškodné. Ve větším množství ale mohou poškodit tapety, knihy nebo škrobené textilie. Kromě toho znečišťují potraviny.

Jak se rybenek zbavit

Koupelna,_ventilace_(001)V prvé řadě jim nesmíme poskytnout živnou půdu a vhodné podmínky. Když už se objeví, většinou není třeba ani použít chemické prostředky. Pobyt jim znechutí trocha čpavku nebo silné éterické oleje. Odlákat a přemístit je můžete také pomocí vydlabané brambory nebo vlhkého hadru potřeného sádrou. Tyto pomůcky rybenky nalákají a pak už stačí návnadu zlikvidovat.

Nejúčinnější metodou jak rybenky zničit, je vroucí voda nalitá do odtoku vany a umyvadla. Otvory a spáry lze vysát vysavačem z úzkou tryskou. Také pomáhá cílené foukání horkým fénem do napadených dutin. Poslední možností jsou spreje proti hmyzu.

Prevence

Stejně jako u plísní či nepříjemného hmyzu v bytě platí i u rybenek, že nejlepší je prevence. Rozmnožování rybenek potlačí časté větrání a udržování rizikových míst v bytě v suchu. Důležité je pravidelně uklízet, aby především v koupelně nezůstávaly vlasy a šupinky kůže bohaté na živiny.

About

Leave a Reply