Home / Zahrada / Pěstujeme levandule

Pěstujeme levandule

Levandule je velmi krásná, voňavá a mnoho užitečná rostlina. Nejznámější je druh Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), jde o víceletou bylinu a lidově se jí říká dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát.

Dnes je levandule symbolem francouzské Provence, ale dá se zdárně pěstovat i v našich končinách. Zatím v tom máme k této vynikající rostlině velký dluh, protože se u nás málo nepěstuje, občas to je keříček, slouží třeba jako okrasný živý plot mezi záhony nebo podél cestiček.

Půda

Levandule má ráda hlinitopísčité či propustné vápenité půdy, ale ne přemokřené. Má raději sucho, proto klidně substrát můžeme nechat téměř vyschnout.

Půda by měla mít dostatek vápníku, ovšem hnojme velmi střídmě, jinak rostlina nasadí všechnu sílu do listů a méně kvete. Můžeme jen více hnojit kompostem. Pokud použijeme zahradní substrát, smíchejme ho napůl s pískem.

Půda by neměla být těžká, můžeme ji pěstovat i ve vyšších polohách, ale v zimě by neměla dlouhodobě promrzat.

Květináč

Pokud levandule roste v květináči, ten by měl být alespoň dvojnásobně široký. Použijme propustnou neutrální až zásaditou půdu. Na vodu je nenáročná, nesnáší přemokření, podobně nenáročná je i na živiny.

Sázení

Levandule se vysévá v dubnu, ale častější a jednodušší je pěstování ze sadby, protože při výsevu se spotřebuje velké množství semen a výsledek naklíčení je nejistý. Proto je lepší vysetí semen do pařenišť již koncem února nebo začátkem března. Na záhon se pak přesazujeme vzrostlejší sazenice vysoké asi 10 cm v červnu asi 20 cm od sebe.

Rozmnožování

Generativní rozmnožování ze semen jsme již popsali, vyklíčí asi do 5 týdnů. Vegetativní rozmnožování je řízkováním na jaře, kdy je možno zachovat znaků kultivaru.

Umístění

1409763_46d30413Rostlině vyhovuje teplé a suché místo, ale pěstování je dost náročné, protože bychom rostlinu měli pro její růst chránit před větry a nabídnout dostatek slunce, ideálně tedy namířit k jihu.

V zahradnictví můžeme získat třeba i méně odolné rostlinky, které sice plnější kvetou, ovšem zimu přežívají těžko a musíme je chránit. Levanduli lze pěstovat v nádobách, které by měly být dvakrát hlubší a širší, než vysazovaný bal, ale taky drenáž. Ta může zabránit přemokření rostliny.

Péče

Rostliny se v prvních letech růstu na jaře prořezává pro dostatek květů. Rostlinu je nutno několikrát okopávat a zbavovat plevele. Přes zimu rostliny přikryjeme chvojím, nebo netkanou textilií. To nám zabrání promrznutí.

Koncem léta se odstraňují odkvetlé stonky a levandule mírně krátí. Větší sestřih se doporučuje až na jaro.

Po několika letech se začne levandule odspodu vyholovat, pak ji raději vyměníme za novou. Jinak péče není velká, stačí, když ji plejeme a stříháme. To bychom měli po odkvětu do zdřevnatělé části stonku, ale radikální krácení se provádí až na jaře na konci vegetačního klidu.

Sklizeň

Levandule se sklízí od července do srpna těsně před rozkvětem nebo v jeho samotném začátku. Květy se mohou jen stáhnout z větviček prsty. Můžeme sklízet celé lodyhy i s květy. Rostlinu musíme důkladně vysušit, nejraději tak, že větvičky se svážou do svazků a zavěsí se na suchém a teplém místě. Lze použít i sušičky, nebo rozprostření ve slabých vrstvách a sušit na stinném a suchém místě. Po vyschnutí se rostliny ukládají do plátěných nebo papírových sáčků, ale jako dekoraci lze použít celou sušenou kytici. Pak je ale lepší sklízet na začátku kvetení, aby se omezilo vypadávání kvítků z kalíšků.

Ochrana před škůdci a nemocemi

Levandule trpí zejména na nemoci virového původu. Ty způsobují zakrslost nebo žloutenku, ovšem v našich podmínkách jsou nemoci levandulí spíše vzácné. Pokud se tak stane, rostlinu zlikvidujme a vysaďme novou.

Levandule může být také napadena houbovitým onemocněním, po která odumře celá rostlina. Znakem je charakteristický bílý povlak na rostlině. Škůdci příliš levanduli netrápí, naopak se používá k odrazení různých škůdců výrazným aromem.

Zazimování

V teplých oblastech není třeba levanduli zazimovávat, ve vyšších se zakrývá chvojím nebo netkanou textilií. Ideálně však raději použijeme nějakou chladnou místnost s dostatkem světla a s malou zálivkou. Levandule, když ji umístíme na vlhkou podlahu, může přes zimu zajít.

About

Leave a Reply