Home / Doporučujeme / Sídlo firmy v Praze je pro podnikání obvykle velice dobrou volbou. Víte, že jím disponuje už na 40 % tuzemských společností?

Sídlo firmy v Praze je pro podnikání obvykle velice dobrou volbou. Víte, že jím disponuje už na 40 % tuzemských společností?

Pořízení sídla firmy v Praze je mezi našimi podnikateli stále velmi rozšířenou záležitostí a není divu. Některá z prestižních adres naší metropole na vaší vizitce má v byznysu pořád ještě svoji váhu. Přivábí více zákazníků a dokáže též přimět nejednoho váhavého obchodního partnera ke spolupráci. Jednou z cest, jak si takové sídlo opatřit a to za vynaložení řádově menších prostředků, než představuje pronájem či dokonce koupě klasické kanceláře, je využití servisu některého z poskytovatelů tzv. kanceláří virtuálních. Právě o nich a o tom, co od jejich služeb jako podnikatelé můžete či spíše máte očekávat, si dnes něco povíme.

Rozmanité podoby sídel firem

Mít nějaké oficiální firemní sídlo je zákonem stanovená povinnost, to pro vás zřejmě není žádná novinka. Co však možná nevíte, je fakt, že této povinnosti můžete dostát hned několika dosti odlišnými způsoby. Každá z cest má svá specifika a ještě předtím, než se budeme podrobněji věnovat virtuálním kancelářím na pražských adresách, řekneme si pár detailů také o ostatních možnostech, které přicházejí v úvahu.

4 hlavní cesty, kterými se můžete vydat

Řekněme tedy, že stojíte teprve na startovní čáře a zvažujete, kam sídlo vaší společnosti umístit. Při takovém rozhodování musíte brát v úvahu celou řadu aspektů, jimiž se jednotlivé možnosti vyznačují a tak si o nich něco ve stručnosti povíme. Kterou z následujících cest se vydáte?

1. Pronajměte si kancelář či provozovnu.

– Jde bezpochyby o jeden z nejobvyklejších způsobů, kterým se se zřízením sídla lze vypořádat. Mnozí z podnikatelů asi ani nemají lepší volbu a to obzvláště tehdy, pokud pro svůj byznys fyzickou kancelář nebo provozovnu nezbytně potřebují. Nevýhodou je zejména finanční náročnost celé věci, jelikož ceny nemovitostí a logicky i nájmy potřebných prostor dnes dosahují nebývalých výšek a týká se to především naší metropole.

2. Zkuste to na adrese vašeho trvalého bydliště!

– Je nutné hned na začátku zdůraznit, že tato možnost není ideální zdaleka pro každého. Pokud doma pouze zaregistrujete vaši firmu a činnost budete vykonávat jinde, budiž. Jinak ale věřte, že není vždy jednoduché skloubit byznys s osobním životem, jestliže se obojí odehrává pod jednou střechou. Nicméně pro někoho, kdo buď žije sám, nebo má k dispozici větší nemovitost, je to jistě cesta schůdná a pokud jde o finanční stránku věci, i poměrně úsporná (neplatíte nájem apod.)

3. Uvažujete o některém z daňových rájů?

– Doporučení zní jednoduše. Raději na to rovnou zapomeňte a to hlavně tehdy, pokud máte v úmyslu budovat podnik se solidním společenským renomé. Daňové úspory mohou být sice velmi lákavé, nicméně využívat jich a zároveň se třeba pokoušet dosáhnout na některou ze státních zakázek, je složité a komplikací bude ještě přibývat. Boj s daňovými ráji totiž nabývá na intenzitě a to takřka na celém světě.

4. Sežeňte si tuzemské virtuální sídlo!

– Konečně se dostáváme k fenoménu moderního podnikání, za který lze virtuální kancelář dnes už bez nadsázky považovat. Svoje sídlo si tímto způsobem doposud zajistily cca dvě pětiny tuzemských společností, což určitě není zanedbatelné množství. Zdaleka nejoblíbenější destinací je v tomto ohledu pochopitelně Praha. Výhod takového sídla je hned několik a je-li navíc umístěno v některé z prestižních lokalit naší metropole, jde zpravidla o „trefu do černého“. A jak jsme slíbili hned v úvodu, probereme tuto variantu poněkud podrobněji.

Když virtuální kancelář, pak ideálně v Praze

Praha je z hlediska podnikatelské prestiže stále považována za nejlepší lokalitu v republice. Dalo by se říct, že kdo se prosadí tam, může uspět i kdekoliv jinde. Každý si zde ovšem nemůže dovolit pořídit vlastní nemovitost a někdy mohou být neúnosné dokonce i náklady na její pronájem. To však ještě pro celou řadu profesí a podnikatelských oborů nemusí znamenat nepřekročitelnou překážku. Je tu totiž ještě možnost zajistit si služby některého z poskytovatelů tzv. virtuálních sídel. Na ně lze pochopitelně narazit takřka po celé zemi, ale jak jsme si již řekli, když už virtuální kancelář, tak rovnou v hlavním městě.

Rostoucí počet firem v České republice (2014-2018)

SPOLEČNOST20142015201620171.Q/2018
s.r.o.385 986405 415425 744449 375454 272
a.s.25 37025 58325 81626 26126 320
celkem411 356430 998451 560475 636480 592

Brzy zjistíte, že úspěch lidi přitahuje

Při stále rostoucím počtu firem (čísla v tabulce) je virtuální sídlo v nějaké lukrativní pražské čtvrti možné vnímat i jako velmi slušnou konkurenční výhodu! A to bez přehánění. „Dobrá adresa“, kterou se vaše společnost bude moci prezentovat, vám totiž s trochou štěstí zajistí nejenom více klientů, ale pomůže též rozmnožit řady vašich obchodních partnerů.

Budete už od počátku působit jako ti, jimž se jednoduše daří a úspěch, ten zkrátka lidi přitahuje! Tak proč toho nevyužít, když je u nás jinak podnikání čím dál složitější?

Kouzlo prestižní adresy však pochopitelně nemůže fungovat samo o sobě. Je jistě nutné mít potenciálním zákazníkům skutečně co nabídnout a abyste se vašemu byznysu mohli v tomto ohledu věnovat naplno a bez sebemenších komplikací, měl by vám provozovatel vaší virtuální kanceláře krom registračního čísla zajistit i některé doprovodné služby. Jaké?

Vyžadujte maximum!

Ještě dřív, než si z nabídek provozovatelů virtuálních sídel vyberete nějakou zajímavou pražskou adresu, na kterou oficiálně umístíte váš byznys, zjistěte si, jaká je šíře a kvalita dalších služeb, které vám budou poskytovány. Pro bezproblémové fungování vaší firmy to může být zcela klíčové!

Vyžadujte zejména plně funkční recepci obsazenou kvalifikovaným personálem. Ten by měl mít na starost nejenom vyřizování vašich telefonátů, ale měl by hlavně zajistit prvotní kontakt vaší firmy s veřejností! Musí být též obstaráno přebírání pošty a její ukládání či následné přeposílání na vámi určenou adresu. Hodit se vám může i nějaká ta výpomoc s běžnou administrativou a k dispozici by měla být i konferenční místnost pro vaše případné schůzky buď obchodního, nebo i úředního charakteru.

Jsou to celkem jednoduché počty

Služby kvalitních poskytovatelů virtuálních sídel lze dnes nejčastěji pořídit v rozmezí jednoho až tří tisíc korun, které budete hradit coby měsíční poplatek. A to je zde řeč o „plném servisu“, nikoliv pouze o poskytnutí nezbytné adresy. V porovnání s náklady na provoz klasického firemního sídla jde jistě o pakatel, nemyslíte?

A když se k tomu přidá „bonus“ nějaké prestižní pražské adresy na vaší firemní vizitce, budete podnikatelskému úspěchu zase o kousek blíž! Nebo vás tato cesta ani trochu neláká?

About angelo

Leave a Reply