Home / Doporučujeme / Hledáte uklidňující dekoraci? Namalujte si mandalu

Hledáte uklidňující dekoraci? Namalujte si mandalu

Svět kolem nás je hlučný, plný zmatku a shonu. Oči neustále pozorují obrazy a podněty z našeho okolí. Uši jsou vystaveny hluku všedních dnů. Mandala je opakem všeho, je to nehybný obraz, pro oči barevné uvolnění, díky němuž se nám vrací klid. Blahodárné ticho, které nastává při jejich vytváření, je zase „balzámem“pro uši.

Co je vlastně mandala?

Původ slova bychom našli ve staroindickém obřadním jazyku sanskrtu a znamená kruh, oblouk. Mandaly však nepatří do žádné kultury ani náboženství, kruhové ornamenty se vyskytují ve všech dobách a kulturách. Je to jakýsi nadčasový symbol pro rovnováhu a jednotu.

A proč právě mandaly?

Všichni jistě známe účinky malování, kterým cvičíme koncentraci již od útlého dětství. Jen si vzpomeňte na omalovánky. Kdopak z nás nad nimi jako malý nesedával? Mandala je vlastně taková omalovánka pro dospělé. Díky svému uspořádání kolem středu se však může stát terapeutickým nástrojem, či prostředkem poznání sama sebe.

Jak mandaly malovat

Pokud se rozhodnete tuto relaxační metodu vyzkoušet, mějte na paměti, že je důležité vybrat si k tomu prostředí, ve kterém se cítíte dobře, navodit příjemnou atmosféru – pustit si třeba relaxační hudbu, zapálit si vonnou svíčku či aromalampu, uvařit si dobrý čaj. Vaše smysly se uvolní, pomalu vás začne opouštět nepříjemné napětí, které se v těle za nějaký čas nastřádalo a vy se začnete cítit lépe.

Mandaly můžeme vytvářet několika způsoby. Tím nejjednodušším je vymalovávat hotovou předlohu. Ta se dnes dá stáhnout z internetu nebo si koupíte v obchodě šablony. K vybarvování si vyberte tu, která vám je v daném momentě nejbližší. Doporučuji šablonu překreslit na průsvitný papír a nalepit na čtvrtku, teprve pak začněte s vybarvováním. Předloha vám zůstane a můžete ji v budoucnu používat opakovaně. Máte – li odvahu, vytvořte si předlohu vlastní. Je jedno, čím budete mandaly vybarvovat, malujte tím, co je vám příjemné. Použijte pastelky, voskovky, fixy, tempery, foukací fixy, vodovky nebo třeba barvy na sklo a hotový obraz nalepte na oko nebo zrcadlo. Nechcete – li malovat, můžete použít i jiný materiál – papír (mandaly jako vitráž), hedvábí, knoflíky nebo vyšívání. Tvořivým nápadům se meze nekladou.

Ať zvolíte jakoukoli metodu, užijte si radost, harmonii a klid.

About

Leave a Reply