Home / Auto, moto / Letní nebo univerzální pneumatiky? Které zvolit pro osobní auto?

Letní nebo univerzální pneumatiky? Které zvolit pro osobní auto?

359-Pro bezpečný a komfortní provoz auta jsou základem kvalitní pneumatiky. Vždyť automobil spojuje s povrchem vozovky pouze plocha o velikosti lidské dlaně u každé ze čtyř pneumatik! Správné pneu koupíme podle údajů v technickém průkazu. V každém ročním období máme na pneumatiky odlišné nároky, protože jsou i odlišné podmínky na silnicích a jiné počasí. Nechce se vám auto přezouvat? Jezdit v létě na zimních pneu a v zimě na letních ale není vůbec rozumné. Nejen, že vám hrozí postih, ale i karambol na silnici. Možná namítnete, že přece existují i univerzální pneumatiky, které problém snadno vyřeší. Není to ale tak jednoduché.

Univerzální neboli celosezónní pneumatiky jsou schopné provozu po celý rok. Nejsou ale vhodné pro každého. Většina univerzálních výrobků dosahuje pouze průměrných vlastností těch specializovaných a nejinak je tomu u pneumatik. Jedná se o alternativu pneu letních a zimních. Vyhnete se s nimi dvakrát ročně přezouvání, ušetříte námahu, peníze za servis i za nákup dalších pneu. Jejich univerzálnost se ale zákonitě někde projeví, jinak by nebylo třeba dál vyrábět speciální zimní a letní pneu.

Univerzální pneumatiky mají horší jízdní vlastnosti při extrémních teplotách a rozmarech počasí. Navíc se při vysokých či příliš nízkých teplotách rychleji sjíždějí. Bezpečnost na vozovce s nimi není taková, jako u specializovaných pneu. Zkrátka žádné celosezónní pneumatiky není možno zkonstruovat tak, aby se daly používat za všech situací bez problémů. Navíc, co je důležité, nemůžete s nimi jet v úseku označeném „zimní výbava“.

Jako celoroční u nás nejsou univerzální pneu příliš vhodné. Hodit se mohou nenáročným řidičům, kteří při extrémním počasí raději nevyjíždějí. Pokud celoročně najezdíte mnoho kilometrů, určitě přezouvejte, zimní a letní pneumatiky vám prokážou daleko lepší službu. Pokud ale jezdíte jen v pěkném počasí a sporadicky, mohou být univerzální pneumatiky volbou pro vás.

About angelo

Leave a Reply