Domů / Doporučujeme / Vybíráme elektrický hoblík

Vybíráme elektrický hoblík

Dnešní stavebnictví a tesařství si zakládá na tom, že se snaží vystavit na odiv především krásu dřeva, z něhož je výrobek zhotoven. K tomu přispívají zásadním způsobem elektrické hoblíky, s nimiž lze někdy provádět doslova kouzla! Jejich zásluhou již dnes klasickým ručním hoblíkům v podstatě odzvonilo.

Charakteristika elektrických hoblíků

Elektrické hoblíky pracují na principu řemenového převodu. Řemeny jsou zpravidla ploché, zubové nebo klínové. Těmito způsoby je na hoblovací hlavu převeden výkon motoru. Břity jsou běžně usazeny na rotujícím bubínku, což si žádá nutnost dvojitého hoblování z prosté příčiny, že břit není ve styku s hoblovaným materiálem po celou dobu. Přesto lze bez zaváhání tvrdit, že práce s elektrickým hoblíkem je snazší než s klasickým. Navíc slouží elektrické hoblíky i ke srážení hran nebo vytváření roztodivných vzorů na ploše. Počet otáček elektrického hoblíku bývá mezi 10-20 000 za minutu, přičemž s hodnotou se zlepšuje jakost povrchu.

Cena nemá být hlavním důvodem pro výběr hoblíku!

Při výběru elektrického hoblíku by rozhodně neměla být prvotním kritériem cena! Ta se u výrobků pro kutily pohybuje nejčastěji mezi 2-5 000 korun, přičemž zbytečně šetřit se rozhodně nevyplácí. Každý přece očekává od zakoupeného produktu hlavně spolehlivé služby po co nejdelší čas!

Při výběru se zajímejte o záběr!

Důležité kritérium by naopak měl představovat záběr! Pro kutily postačí do 100 mm. Ke koupi jsou samozřejmě i elektrické hoblíky, jež mají klidně záběr až 350 mm, s těmi však již pracují dvě osoby a jsou určeny pro profesionály. U běžných elektrických hoblíků je hloubka záběru okolo 2 mm.

Kvalitní hoblovací nože prodlouží životnost elektrického hoblíku!

Výběr elektrického hoblíku je spojen i s prohlídkou hoblovacích nožů. Ty se dnes obvykle zhotovují ze slinutých karbidů, méně z rychlořezné oceli. Jsou párové a každý nůž disponuje dvojicí čepelí. Případné otupení se projevuje přehříváním, poklesem otáček a celkovým ztížením práce. Při koupi elektrického hoblíku je zároveň dobře si pohlídat, aby disponoval funkcí nastavení si směru odletu třísek. V průběhu práce s hoblíkem je nutné varovat se zapomenutých hřebíků nebo šroubů ve dřevě, které dokážou nože zcela zničit. Ty nejlepší elektrické hoblíky najdete na ktery.cz.

Příslušenství

K hoblíku je samozřejmě možné dokoupit i rozličné příslušenství. Jestliže chce kutil na trámech nebo deskách tvořit polodrážky, bude se mu hodit paralelní doraz. Když je nutné skosit spodní část okenních rámů šikmou půldrážkou, hodí se naklápěcí paralelní vodítko.

Elektrický hoblík bezesporu slouží k ulehčení a zpříjemnění práce kutilů. Proto je důležité si při jeho výběru pohlídat alespoň základní parametry, aby skutečně plnil funkci, kvůli níž byl zakoupen, ke spokojenosti svého majitele.

 

O angelo

Zanechte zprávu