Home / Dům a byt / Bílé stěny dávno vyšly z módy: Jaké barvy volit do interiéru?

Bílé stěny dávno vyšly z módy: Jaké barvy volit do interiéru?

Plánujete barevnou proměnu svého bytu? Omrzely vás bílé zdi? Tady je několik rad, jak zvolit tu správnou barvu. Pamatujte, že vliv na vaši náladu nemá jen odstín barvy, ale i jeho sytost.

Pro správnou volbu odstínu je dobré mít na paměti charakter místnosti – zda se jedná o prostor určený k odpočinku nebo ne, světelnost – zda pokoj celý den osvětlují sluneční paprsky nebo je orientován na sever a musíme používat zářivku, v neposlední řadě má velký vliv velikost místností – v menších místnostech bychom se měli vyhnout tmavým a sytým barvám, ty prostor opticky zmenšují.

interior-design-66828_960_720

Kategorie barev

Už na základní škole se učí, že barvy dělíme na teplé a studené. Teplé barvy (červená, žlutá, oranžová) povzbuzuji k aktivitě a hodí se do místností, ve kterých se v průběhu dne zdržujeme nejvíce. Studené barvy (zelená, modrá) mají spíše uklidňující účinek, proto jsou vhodné do místností, ve kterých odpočíváme.

Doporučujeme: Pro zdravé větrání a zachování tepla v interiéru vyzkoušejte systémy Zehnder.

Barvy v místnostech

Kuchyně

Alespoň u nás je doslova srdcem bytu. Je místem, kde se protínají cesty všech členů domácnosti, místem setkávání, místem pestrých chutí. Naše tělo zde pracuje na plné obrátky a barvy musí tuto fyzickou aktivitu podpořit. Do této místnosti se nejlépe hodí žlutá, cihlová nebo oranžová. Pozor – pokud je místnost malá, volte spíše světlejší odstíny – okrová, broskvová nebo smetanová.

Ložnice

V této místnosti strávíme téměř třetinu života, někteří trochu více, jiní naopak méně, ale měli bychom si uvědomit, že je to místo odpočinku a relaxace. Proto by výběr barev měl směřovat spíše do oblasti těch chladnějších – modré, zelené nebo fialové.

Obývací pokoj

Je to místo společenského života rodiny. Zveme sem naše známé, je místem důležitých rodinných událostí. Pro toto místo tedy volíme barvy teplé a vzhledem k tomu, že bývá největší místností v bytě, můžeme volit i odstíny výraznější.

edge-356447_960_720

Kombinování barev

Pokud chcete kombinovat více barev, či odstínů, mějte na paměti, že je důležité zvolit dominantní barvu, která by měla odpovídat prostoru. Barvy ovlivňují naše pocity v místnosti, zda působí teple nebo studeně, hlučně nebo tiše.

About

Leave a Reply