Home / Nářadí / Jak vybrat vzduchový kompresor?

Jak vybrat vzduchový kompresor?

Vzduchový kompresor je skvělým pomocníkem pro různé práce v dílně – třeba pro lakování auta, pohon pneumatického nářadí nebo huštění pneumatik. Stejně tak je na trhu celá řada kompresorů – od těch nejmenších hobby zařízení až po velké kompresory do výroby. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější pro vás?

1. Četnost využití: Volba principu kompresoru

V domácí dílně pravděpodobně nebudete používat kompresor na jeden zátah. Naopak – nejspíš ho budete často zapínat nebo vypínat a používat jen někdy. Zatímco pro nepřetržitý provoz například ve výrobě se hodí kompresor šroubový, jasnou volbou do domácích podmínek je pístový kompresor.

2. Mazání kompresoru: Olejový nebo bezolejový?

Stejně jako ostatní stroje je také většinu kompresorů potřeba promazávat. Do dílny si pořídíte spíše olejový kompresor. Ten během práce rozstřikuje olej do zařízení a příznivě tak ovlivňuje například připojené pneumatické nářadí. Má také delší životnost a zpravidla také větší výkonnost.

Bezolejové kompresory mají výkonnost konstrukčně omezenou, jsou však levnější a neznečišťují vyfukovaný vzduch olejovými výpary. Proto se uplatňují v potravinářství. V domácích podmínkách vyžijete bezolejový kompresor třeba k tlakování pivního sudu na domácí oslavě.

3. Používání kompresoru: Jaký zvolit výkon?

Na běžné dofukování pneumatik nebo gumových věcí a k čištění pracovní plochy foukaným vzduchem vám postačí malý 12V hobby kompresor. Je snadno přenosný, dá se napájet z autozapalovače a zpravidla za něj nezaplatíte víc než 1000 Kč.

Na ostatní náročnější úkony už bude potřeba kompresor s 230 V napájením z elektrické zásuvky. Sledujte především výkon na výstupu – ten činí přibližně 70% sacího výkonu, který bývá výrobcem uváděný častěji. Kromě malých zařízení bývají kompresory vybaveny vzdušníky, ve kterých se průběžně akumuluje tlakovaný vzduch

Na běžné huštění, přifukování nebo k lakování malých ploch si vystačíte s výkonem na výstupu do 160 l/min a alespoň 50 l vzdušníkem. Na stříkání větších ploch nebo používání pneumatického nářadí se vyplatí sáhnout po zařízení s výkonem alespoň 250 l/min.

Obecně bývá spotřeba vzduchu uváděna na stříkacích pistolích nebo na nářadí. Jejich objem pro ty jednodušší práce Čím je výkon kompresoru nebo objem vzdušníku nižší, tím častěji je potřeba dělat během práce přestávky.

About angelo

Leave a Reply