Home / Zahrada / Renovujeme zahradní nábytek

Renovujeme zahradní nábytek

Máme-li vlastní zahradu, určitě se neobejdeme bez zahradního nábytku. Každé zahradě je samozřejmě nutné věnovat náležitou péči, ovšem zároveň by měla zahrada sloužit i jako místo pro odpočinek a relaxaci. K tomu potřebujete především něco na sezení a nějaký stůl na kávu a jídlo.

Rodiny s dětmi pro ně určitě pořídí zahradní domek, houpačku a jiné formy zábavy. K zahradnímu nábytku musíme připočítat ještě dřevěné truhlíky na květiny či byliny a jiné dekorační prvky. To vše je venku vystaveno povětrnostním vlivům, čímž zahradní nábytek trpí. Proto je po čase nutno přistoupit k jeho renovaci, pokud jej nepoužijeme na táborák a nekoupíme nový. Renovace vám ušetří peníze.

Opravy zahradního nábytku

Nejprve zjistíme celkový stav jednotlivých součástí zahradního nábytku. Máme-li například u židlí kombinaci kovu a dřeva, kov bude patrně po delším čase korodovat. K odstranění rzi použijeme drátěný kartáč a k dosažení dokonalé hladkosti jemný smirkový papír.

Pak je nutné překontrolovat spoje. Šrouby dotáhneme a jsou-li příliš zrezivělé, nahradíme je novými. Takto připravené kovové součástky natřeme nejprve základovou barvou a po jejím zaschnutí kvalitní barvou určenou na kov, která vydrží další řadu let. Dřevěné součásti nábytku zrenovujeme rovněž, ovšem k jejich ochraně a povrchové úpravě musíme použít přípravků určených výhradně na dřevo.

Renovace dřevěných předmětů

Způsob obnovy dřevěných ploch závisí na míře opotřebování povrchu. Nepoškozené plochy budˇ zbavíme starých nátěrů horkovzdušnou pistolí, nebo chemickým odstraňovačem barvy. Po zahřátí se snadno z povrchu seškrábou špachtlí. Lakované plochy může oživit například ošetřujícím prostředkem CLOU fernol, který odstraňuje mírné poškrábání, šedé skvrny a poškození vzniklá vlivem vlhka.

Jinou variantou je nátěr lazurovací barvou. Dnešní výběr na trhu s barvami je pestrý a můžete si vybrat z několika odstínů. Výhodou lazury je, že se do dřeva vsákne a přitom zachová jeho přirozenou strukturu. Lazurovací laky jsou vhodné na pergoly, lavice, židle, stoly, dětské stavby, kryty studní a všechny další dřevěné předměty, které jsou na zahradě většinou po celý rok.

About

Leave a Reply