Home / Dům a byt / Dřevěná dlažba

Dřevěná dlažba

Dřeva se jako stavebního materiálu používalo odjakživa. Nejen ke stavbě domů, mostů a dalších objektů, ale také ke zhotovení dlažby. Vedle přírodního kamene bývala dřevěná dlažba častým řešením podlah ve stájích či průjezdech venkovských statků a u panských sídel se dodnes můžeme setkat s dřevěnou dlažbou na nádvořích hradů a zámků.

K jejím přednostem patří především krása, snadná opracovatelnost a opravitelnost poškozených částí, tepelně izolační vlastnosti, schopnost tlumit hluk i šetrnost k životnímu prostředí.

Dnešní využití

V současnosti se hodně používá tzv. dřevěná dlažba, což je nejčastěji keramika imitující dřevo. Jedná se o velice odolnou dlažbu, kterou dřevo nedokáže poskytnout, má vysokou odolnost vůči oděru, snadnou údržbu, stálý vzhled. Díky dobré vodivosti tepla je to ideální podlahová krytina pro podlahové topení.

suspended-ceiling-784421_640

Ovšem i klasické dřevo nachází stále využití i jako dlažba. Nejčastěji jsou to osmihrany, šestihrany, trojúhelníky, mozaiky a další tvarů. Oblíbená je dřevěná dlažba s odolným polypropylonovým roštem, která se díky systému Click snadno montuje.

Dlažba z tvrdého dřeva se může použít v polointeriéru i exteriéru. Skvěle vypadá jako cestička na zahradě, stejně tak pod pergolou nebo v garážovém stání. Lze ji použít jako podlahu ve stáji nebo v psím kotci, ale také kolem bazénu, na chodník či příjezdovou cestu. Pro venkovní použití je dobré použít chemickou ochranu dřeva. Ideální je vakuotlaková impregnace, která je trvalá a nevymyvatelná a výrazně prodlouží životnost dřeva.

Wooden-floor-tilesPokládá se podobně jako zámková dlažba do štěrkopískového lože a důležitá je dostatečně vysoká drenáž, aby odváděla vodu.

Z čeho se vyrábí

Pro dlažbu jsou vhodné především tvrdé lisnaté dřeviny, které jsou nenasákavé jako jehličnany. Odolávají vlhkosti, nepraskají a mají poměrně dlouhou životnost. Ideální je dub nebo akát.

 

Jehličnaté dřeviny lze ovšem pro dlažbu také použít, ale vzhledem k jejich menší odolnosti raději do zastřešených prostor, jakým může být stání pro auto nebo podlaha pod střechou pergoly. Používá se středové řezivo, neboť od středu špalíků se paprskovitě rozbíhají výsušné trhliny, které nejsou na závadu, pokud se kostka nerozlomí.

About

Leave a Reply