Home / Doporučujeme / Jak se tisknou písmenka na klávesnici?

Jak se tisknou písmenka na klávesnici?

Lego, mikrovlnky, ale také chirurgické nástroje a golfové míčky. Portfolio výrobků, které tradičně projdou tampotiskovými stroji, je široké a pokrývá celé spektrum předmětů denní potřeby i výjimečné pomůcky a zařízení. O tento proces potisku log a textu se přitom zasloužili mistři hodináři, respektive jejich výrobky, neboť původně sloužil tampotisk zejména pro značení ciferníků náramkových hodinek. 

Základní a velmi zjednodušená definice popisuje tamponový tisk jako metodu, díky které lze velmi snadno přenést 2D obraz na 3D předměty. Díky pružnosti tamponu navíc tato technologie zvládne potisknout i plasticky náročné výrobky s nerovným povrchem, takže se často využívá právě pro potisk klávesnic nebo automobilových dílů.

„Celý proces začíná u tiskové formy (tzv. klišé), kam se do vyleptaného motivu nanese barva. Co přebývá, setře pohyblivá stěrka. Tampon se pak přitlačí na klišé, sejme barvu a přenese obtisknutý vzor přímo na výrobek, tam kde je potřeba. A pak se znovu nanáší čerstvá barva a postup se opakuje,“ vysvětluje postup Jan Trusina z tiskárny C5 u Valašského Meziříčí, která patří k předním dodavatelům tampotiskových strojů v Česku.

Vývoj tampotiskové technologie

Necelých 200 let historie tamponového tisku se sice nemůže rovnat s nesporně starší technologií sítotisku, přesto i zde můžeme první stopy hledat na východ od nás, v Číně. Do sériové výroby se přesto metoda dostala až v Evropě, konkrétně ve Švýcarsku, kde začala sloužit velmi dobře při potisku ciferníků tradičních hodinek. Výrazný vývoj pak přišel se zpožděním až po druhé světové válce v období 60. a 70. let. Po zapojení silikonových tamponů a komplexních tampotiskových strojů pak tento druh tisku zažil skutečný rozkvět, který se navzdory konkurenčním postupům udržel až do současnosti.

„Tiskové stroje, které dnes tímto způsobem pracují, jsou sofistikovaná zařízení, která automaticky řídí celý proces a zvládnou během minuty potisknout i celé stovky kusů výrobků,“ dodává Jan Trusina z C5.

Více se o možnostech tampotisku a nabídce tampotiskových strojů dozvíte na stránce www.c5.cz.

About angelo

Leave a Reply