Home / Pro kutily / Jak se zbavit zelené vody v jezírku

Jak se zbavit zelené vody v jezírku

Jste majitelé nádherného zahradního jezírka a najednou vás začala trápit zelená voda, přes níž není nic vidět? Tyto potíže způsobují řasy, které patří mezi mikroorganismy vyskytující se ve vodním prostředí. Ke svému růstu potřebují především světlo a živiny, které jsou ve vodě rozpuštěné.

Co dělat a jak těmto trablům předcházet? Voda v jezírku je živá, musí se v ní nacházet živiny, prospěšné mikroorganismy a důležitá je i hojná výsadba vodních rostlin. Pokud všechny tyto nezbytnosti vašemu jezírku zajistíte, teprve potom bude vaše jezírko spokojené.

Důvody znečištění

Máte – li v jezírku rybky, jedním z důvodů znečištění může být jejich přílišné krmení. Krmivo se začne ukládat na dně a nadměrné množství živin láká řasy. Dalším důvodem může být nedostatek vodních rostlin, které živiny spotřebovávají, opět nahráváte řasám. Pokud zajistíte dostatek rostlin, které se uchytí a bude se jim v jezírku dařit, dovedou udržet vodu čistou i bez vaší pomoci. V jezírku vznikne fungující ekosystém a vy se budete moci kochat jeho krásou. Sluníčko také nahrává řasám, zastiňte tedy jezírko.

pond-722926_960_720

Dalším aspektem je velikost jezírka. Paradoxně platí, že čím větší jezírko, tím snadnější péče. Stojatá voda se znečistí snadněji, než voda tekoucí, která odnáší různé nečistoty plující po hladině. Zároveň jezírko zásobuje čerstvou vodou, což zároveň znamená přísun kyslíku pro rostliny i živočichy. Pokud chcete mít vodu dostatečně provzdušněnou, umístěte do jezírka fontánku nebo vodopád. Na podzim je důležité z hladiny odstraňovat spadané listí.

Pomocníci při péči o vodu

Vždy je lépe znečištění předcházet, protože čištění je dlouhodobější záležitost. Pokud ovšem nechcete sáhnout k chemii, která pomůže okamžitě, ale pozor na život v jezírku.

waterlily-889047_960_720

Pro dlouhodobé předcházení problémům je důležité učinit několik zásadních kroků. Důležitá je kvalitní filtrační jednotka a vhodná UV lampa, na základě jejíhož záření dochází k likvidaci množství řas a choroboplodných zárodků. Důležitá je kvalitní filtrační jednotka a následné pravidelné čištění filtru. Přidávejte do něj bakterie, které udržují vodu v jezírku v té správné rovnováze.

Péče o vodu v jezírku je stáletrvající, ovšem vyplatí se. Vždyť není nic krásnějšího, než ze břehu pozorovat život na hladině i ve vodě.

About

Leave a Reply