Home / Pro kutily / Zakládáme skalku

Zakládáme skalku

Rozhodli jste se zpestřit vaši zahradu skalkou, ale nejste si úplně jisti, čím začít? Poradíme vám, jak na to. Zahrada se svahem si o ni vyloženě říká. Počítejte však s tím, že práce nebude hotová za jedno odpoledne, i když skalka nebude veliká.

Vyberte si k tomu také vhodné počasí, mělo by být sucho, aby kameny, které budou součástí skalky, neklouzaly.

Než začneme

Důležitý je výběr vhodného místa. Rostliny potřebují hlavně světlo, vhodná je především východní strana – svítí zde dopolední sluníčko. Nevybírejte místo pod stromy, které nepropustí ke skalce světlo a navíc ji každý podzim zavalí hromadou listí. Nejdůležitější práce je před samotnou stavbou. Musíte se zbavit vytrvalých plevelů (pampeliška, bodlák, pýr, svlačec). Tím si do budoucna ušetříte spoustu nepříjemností s dobýváním jejich kořenů.

Začínáme

Pro přirozený vzhled na stavbu použijeme kámen, který se nachází v okolí. Nekombinujte různé druhy. Aby skalka nevypadala „uměle“, musíme kameny správně umístit. Je potřeba zapustit je do země. Budou tak stabilnější a můžete na ně při pletí stoupat. Kameny si nejprve rozestavte po povrchu, shlédněte s odstupem a teprve poté je umístěte napevno. Nezapomínejte na mezery pro výsadbu rostlin. Můžete je klidně nechat větší, zarostou skalničkami.

bromeliads-781309_960_720

Substrát musí být dostatečně propustný a jeho volba záleží na druzích skalniček. Někdo používá jenom ornici, někdo míchá zeminu s pískem a štěrkem, jiný volí směs kompostu, drnovky, rašeliny a písku. Můžete zkusit namíchat písek (2díly), kompost (2díly) a jemný štěrk (3díly).

Rostlinky

Na začátek vysaďte méně náročné.

the-rockery-1421758_960_720Slunná stanoviště – lomikámen, mateřídouška, netřesky, kobercové floxy (rychle se rozrůstají, skalka získá přirozenější vzhled), pupalka, rozchodník.

Polostín – kandíky, prvosenky, trávička, dřípatka, hosta.

Sušší stanoviště – hlaváček jarní, kostřava, karafiáty, lomikámen, mateřídouška, opuncie(dá sklace exotický nádech), rozrazil.

Vlhčí stanoviště – hořec, pryskyřník, prvosenka, zběhovec.

Rada na závěr: Založte si nejprve malou skalku, nasbíráte tím zkušenosti k tvorbě a údržbě a časem ji můžete přetvořit na větší a dokonalejší.

About

Leave a Reply