Domů / Dům a byt / Co je to travertin a kde ho použijeme

Co je to travertin a kde ho použijeme

Travertin je přírodní hornina podobná vápenci, od kterého se liší pórovitostí. Obsahuje kromě kalcitu, což je uhličitan vápenatý, také příměsi jílu a křemene. Rozdíl od vápence je také v původu, jelikož vápenec vznikl v mořském prostředí a travertin působením vody sladké.

Podle místa vzniku se travertin dělí na jeskynní, potoční a tzv. pramenit, který vznikl působením minerálních pramenů. Barevná škála této horniny se pohybuje od bělavě žluté až po červenou. Největší naleziště travertinu jsou ve vápencových krasových oblastech. U nás se travertin vyskytuje mezi Prahou a Berounem, světoznámé travertinové skály jsou například na Plitvických jezerech v Chorvatsku, nebo kaskádová skaliska Pamukkale v Turecku.

Použití travertinu

Již v dávné minulosti se travertin používal jako stavební materiál. Některé historicky významné stavby, jako je například Koloseum v Římě, jsou z velké části postaveny z travertinu.

V současné době se jej používá k obkladům hlavně v interiérech. Travertin se pro tyto účely leští a působí velice efektně. Díky velké pórovitosti je však nevhodný pro venkovní obklady, neboť v jeho dutinách se usazují nečistoty a prach, což má brzy za následek černání obkladů.

Produkty z travertinu

Nejčastěji se travertin používá k výrobě obkladů nebo dlažby, neboť je výbornou imitací přírodního kamene. Využívá se jeho rozličného zbarvení, takže se uplatňuje nejvíce v koupelnách.

Jako dekorativní kamenný obklad nebo dlažba dodává koupelně na luxusu, přičemž je jeho cena poměrně nízká. Snoubí se zde krása s praktičností.

Obklady se ponechávají buď v přírodním stavu, nebo se póry vyplňují kamenickým tmelem a následně brousí do matného nebo vysokého lesku.

Kde se používá

Kromě koupelen se používá travertinová dlažba i v kuchyních, chodbách nebo i obývacích pokojích. Oblíbené jsou hlavně zlatavé barvy, které navozují v interiéru příjemný hřejivý pocit. Nejen v domácnostech se však travertinové obklady a dlažby uplatňují. Setkáme se s nimi i v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, restaurace, recepce, vstupní haly atd.

 

O

Zanechte zprávu