Domů / Dům a byt / Likvidujeme moly

Likvidujeme moly

Mol je odvěkou pohromou pro naše oblečení ve skříních, ale také pro potraviny uložené ve spíži. Do bytu může přilétnout z venku, nebo si jej můžeme přinést domů v sáčku rýže či jiné potraviny. Někdy zjistíme jeho přítomnost, až když zaznamenáme malého třepotavého motýlka.

Nestačí zlikvidovat jedince, ale je třeba věnovat zvýšenou pozornost policím s potravinami, šatním skříním a truhlám, kde můžeme objevit malé červíky.

wax-worm-911591_960_720Rozeznáváme moly šatní a potravinové. Šatní moli, které známe jako malé motýlky se stříbrnými křidélky, kladou svá vajíčka nejraději do vlněných oděvů, kožešin a peří. Potravinový mol je tmavší barvy a má také své další příbuzné, jejichž housenkám se daří v mouce, paprikách, datlích, podle čehož se také nazývají.

Přítomnost molů poznáme podle děr v oděvech a drobných pavučinek. V potravinách můžeme objevit trus a vlákna, takže nezbývá, než napadené potraviny zlikvidovat. Nedají se totiž konzumovat vzhledem k hořké chuti a nepříjemnému pachu.

Jak si můžeme pomoci

Především pravidelným úklidem, větráním, vytíráním prachu ve skříních a prohlídkou šatstva, ale také spíží a skříní s uskladněnými potravinami. Nezapomeňte ani na drobky pod a za sporákem. Moli totiž potřebují tmu, prašné kouty a vlhko. Pokud objevíme moly v mouce, sušených houbách, v koření apd., je nutné znehodnocené potraviny vyhodit a dózy i police umýt saponátem. Ještě účinnější je roztok vody a čpavku (do 1 litru vody přidáme cca 6 polévkových lžic čpavku).

Chemické přípravky

moth-949963_960_720V obchodech jsou k dostání mololapky napuštěné feromony, které přilákají samečka mola. Ten se přilepí, takže samičky ztratí partnera k páření. Dalšími prostředky jsou spreje, polštářky, lepicí pásky, přípravky s gely nebo papíry do zásuvek, které moly odpudí svou vůní. Určitě každý zná značky, jako Raid, Biolit, Catch a jiné.

Přírodní prostředky

Do skříní můžete vkládat sáčky s cigaretovým tabákem, sušeným černým bezem, jalovcem, chmelem, rozmarýnou či pelyňkem. Účinné je také ořechové listí nebo hřebíček. Osvědčuje se rovněž sušená kůra z pomeranče nebo levandule. Na ramínka k oděvům můžete zavěsit vonné sáčky s levandulí, kuličky či figurky z cedrového či jalovcového dřeva, které si můžete zhotovit sami, nebo je koupit v obchodě.

O

Zanechte zprávu