Domů / Dům a byt / Nedostatek vody ve studni lze vyřešit jejím prohloubenímb

Nedostatek vody ve studni lze vyřešit jejím prohloubenímb

Minulý rok jsme u nás zažili velmi suché a teplé léto. To se odrazilo na nedostatku vody. Zejména majitelé studen naříkali, že jim zcela vyschly. Malá kumulace vody ve studních ale nemusí být způsobená jen aktuálními klimatickými podmínkami, ale i tím, že je studna zkrátka špatně vybudovaná a příliš mělká. Pak je na místě uvažovat nad jejím prohloubením.

Problém s mělkostí má většina starších studní

Většina starších studní, které si majitelé pozemků dělali už mnohdy před desítkami let, dnes nevyhovují, pokud jde o jejich hloubku. Nedostatek vody je pak hlavním znakem, krom horší kvality. Může za tím ale stát například i špatné podloží či vůbec špatné provedení výkopu studny.

Prohloubení kopané studny je účinným způsobem, jak zvýšit hladinu vody a zamezit tak situacím, kdy budete odkázáni na vodu z cisterny apod. Na prohloubení je ale vždy dobré si pozvat odborníky.

Někdy prohloubení není řešením

Ne vždy je totiž toto řešení možné. Nejde například v okamžiku, kdy má studna příliš malý průměr. Také u roubených kamenných studní bývá velký problém, protože při prohlubování hrozí zborcení jejich stěn. Právě tyto a další aspekty musí odborník posoudit a zvážit, zda je hloubení možné.

Existují jasná pravidla pro hloubení studny. Nesmíte například zapomenout na to, že pro takovouto práci na studni potřebujete územní rozhodnutí od stavebního úřadu. A to zdaleka není vše.

Nezapomeňte také na čištění studně, jinak se zhorší kvalita vody

Abyste ve studni měli dostatek kvalitní vody, je třeba se o ni také řádně starat. Už jen pravidelné čištění studní zvyšuje kvalitu vody. Natož pak v situacích, kdy se do nich dostala kontaminovaná voda například po povodních. Pak je třeba studnu řádně asanovat, jinak vodu nelze používat často ani jako užitkovou. Na to vždy pamatujte. Jde přeci jen o vaše zdraví.

 

O angelo

Zanechte zprávu