Home / Doporučujeme / Není svorka jako svorka. Vyznejte se v základních druzích tohoto elektro komponentu

Není svorka jako svorka. Vyznejte se v základních druzích tohoto elektro komponentu

Vzhledem k tomu, že jsou elektro svorky poměrně jednoduchou komponentou, mohou mnozí lidé spadat do názoru, že je víceméně jedno, jakou použijeme konkrétně pro naše účely. Kdokoliv ale vidí trochu hlouběji to elektrotechniky, tak moc dobře ví, že jsou elektro svorky zcela obráceně specifické svým konkrétním využitím pro dané potřeby.V rámci dnešního článku nemáme ani zdaleka šanci postihnout všechny možné druhy svorek. Rozhodně se ale pokusíme zachytit ty druhy, se kterými se teoreticky můžete potkávat nejčastěji.

Základ, rozvaděčové svorky

Jedním z míst, kde najdete svorky v opravdu hojném místě, jsou základní rozvaděče. Tady může kolikrát nastat problém s tím, pokud se vám některé svorky ztratí. Většina systémů je totiž dělaná individuálně, a nemusí do nich proto pasovat rozvaděčové svorky jiných výrobců, nebo sérií. Většinou ale platí, že máte možnost zakoupit sadu nových svorech poměrně levně od výrobce, a následně můžete využít jen tu, kterou potřebujete. V rozvaděči tak rozhodně najdete mnohé svorky a můstky s různým posláním.

V robotice hojně využívané patrové svorky

Jedním z druhů, které jsou specifické, ale opravdu hojně využívané, jsou přímo patrové svorky. Jedná se o druh svorek, které jsou na sebe velice úzce navázány v jednotlivých patrech. Mezi sebou ale jednotlivá patra zachovávají nulovou vodivost. Hlavní výhodou pro užití těchto svorek je možnost vysoké přehlednosti složitých systémů, a zároveň už i možnost ušetřit dost místa v rozvaděčových skříních.

Fázové svorky jako základ připojení

V rozvaděčích zcela běžně najdete i fázové svorky, které jsou opravdu specifické svým využitím. V rámci těchto svorek se připojuje elektronické připojení ke zbytku domácností přes rozvodnou stanici. Základní výhodou je tak jejich naprostá účelnost a přesné využití. Pro fázové svorky se často používají i různé vtipné přezdívky, jako může být například žehlička. Je to především díky tomu, že mají svůj specifický podlouhlý tvar se spoustou možných elektrotechnických výstupů.

About angelo

Leave a Reply