Domů / Pro kutily / Pomáhejme ježkům: Jak je správně zazimovat?

Pomáhejme ježkům: Jak je správně zazimovat?

Možná se vám to také někdy přihodilo. Je podzim, vítr fouká a mraky na obloze slibují zanedlouho sněhovou nadílku. Ještě naposledy jdete zkontrolovat svoji zazimovanou zahradu a najednou na vás kouká ježek. Máte strach, co s ním?

Zkontrolujte, zda není zraněný a kolik váží. Jeho váha před zazimováním by měla být minimálně 600 gramů. Pokud je vše v pořádku, klidně ho nechte jít, poradí si sám. Pokud zjistíte, že váha je menší, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici. Chcete – li se o ježka postarat sami, nabízíme několik pomocných rad, jak na to.

Ubytování

Ježek by měl být umístěn do suché, světlé a snadno větratelné místnosti, v níž bude teplota 19 °C pro mláďata a asi 15 °C pro ty větší. Připravte výběh o rozloze asi 2 m2 a do něj boudičku na spaní (papírová krabice nebo domek ze dřeva), do níž dejte výstelku, nejlepší je seno, sláma nebo suché listí. Každý den jej vyčistěte, boudička stačí dle potřeby.

SANYO DIGITAL CAMERA

Jakmile ježek dosáhne vhodné váhy, přesuňte ho do nevytápěné místnosti s teplotou do 5 °C. Výběh můžete zmenšit, ale dobře zateplete boudičku (můžete vložit do větší a meziprostor vyplnit izolačním materiálem, nepoužívejte polystyren).

Potrava

Ježek patří mezi hmyzožravce, proto musí v jeho jídelníčku převažovat maso. Vhodná potrava nejsou slimáci, žížaly a šneci. Často totiž obsahují vnitřní parazity, kterými by se ježek mohl nakazit. Další nevhodné potraviny jsou kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená a kořeněná jídla a čerstvé pečivo. Nejlepší jsou vařené kuřecí krky, vařené drůbeží nebo hovězí maso, vařená rýže, vlasové nudle nebo ovesné vločky.

jez_3474Pokud máte doma kočku nebo pejska, můžete dát granule nebo konzervy. Budete – li podávat tuto stravu, občas ji doplňte kuřecími krky. Ježek si tak cvičí žvýkací svaly a čistí zuby. Maso by mělo tvořit alespoň polovinu krmné dávky. Doplnit ji, v malém množství, můžete nahrubo strouhaným netučným sýrem, tvarohem, rozinkami a různými druhy ovoce. Denní dávka potravy by měla být pro malé ježky asi 90 gramů, pro ty větší 120 gramů. Potravu dávejte večer. Důležitý je i přístup k čerstvé vodě.

Při dosažení požadované hmotnosti se podává potrava dál, ale pouze suchá – granule, vločky, malé množství piškotů. Důležitá je opět čistá voda.

Faktory, které ohrožují ježky, jsou především ztráta přirozeného prostředí (mizí remízky a smíšené sady) a změna skladby a úpravy zahrad. V současnosti je trend dokonale upravených zahrad bez zbytečných keřů, které poskytují ježkům potravu a úkryt.

O

Zanechte zprávu