Home / Domácí mazlíčci / Agapornis: Sympatický kamarád, do kterého se zamilujete

Agapornis: Sympatický kamarád, do kterého se zamilujete

Co nebo spíše kdo je agapornis? Je to okouzlující papoušek, který je společensky velice založen a dokáže být dobrým společníkem. Jeho domovinou je severní Tanzánie, kde bychom ho mohli najít ve velkých hejnech, protože nesnáší samotu. Jestliže se tedy rozhodnete pro chov, je vhodnější pořídit si alespoň dva.

Chov

Pro tento druh papoušků jsou vhodné velké klece nebo voliéry, které jsou zhotovené z pevného materiálu, jež odolá jejich silnému zobáku. Pokud byste chtěli prostor osázet rostlinami, věřte, že je to zbytečná práce, protože papoušek je během chvilky zničí.

Vzhledem k tomu, že jsou agapornisové velice temperamentní, aktivní, energičtí a rádi šplhají, je vhodné do prostoru, který budou obývat, umístit různá šplhadla, větvičky a hračky, musí být však dostatečně pevné, aby je nezničili. V chovatelských potřebách vám doporučí vhodné. Také milují koupání, proto můžete do voliér nebo klecí umístit nízké kulaté misky s vodou.

agapornis

Pokud máte papoušky ve venkovních voliérách, můžete je tam ponechat po celý rok. V zimě je však důležité umožnit jim před mrazem přístup do vnitřního úkrytu. Velice vhodné jsou kombinované voliéry s přístupem do vnitřní části, která v létě chrání před deštěm a větrem.

Budete – li mít klec umístěnou v bytě, měla by být na klidném a světlém místě, ne však na přímém slunci. Nesmí zde být průvan a v blízkosti topení. Umístění v kuchyni není vhodné, protože je zde velké množství výparů z vaření.

Jídelníček

Ve volné přírodě se tento papoušek živí semeny a zemědělskými plodinami, měli bychom jim proto tuto stravu také zajistit. Mezi oblíbenou potravu patří různé druhy prosa nebo slunečnicová semínka. Pokud jim jejich jídelníček chcete v létě zpestřit, zajděte na bezinky nebo jeřabiny.

lovebird-1491663_960_720Můžete jim do voliéry dát také větvičky ovocných stromů s pupeny, které budou uždibovat. V zimě jim postačí krmení suché. Vždyť v přírodě je tomu také tak.

Další výbava

Napáječka pro neustálý přístup k vodě, nejlepší jsou plastové, které jsou zároveň uzpůsobené k připevnění do klece. V zásobníku vydrží voda čistá.

Krmítka na potravu by měla být alespoň dvě – jedno na suchou potravu a druhé na ovoce a zeleninu. Opět jsou vhodná plastová, která jsou uzpůsobena k přichycení na klec. Pokud se pro tohoto pestrobarevného švitořílka rozhodnete, určitě nebudete litovat.

About

Leave a Reply