Home / Domácí mazlíčci / Chov morčat

Chov morčat

Morče domácí je domestikovanou formou jihoamerického morčete divokého. Obliba jejich chování v domácnostech po celém světě roste. Důvodem může být jejich milé vzezření, nekonfliktnost, neagresivita a snadnost ochočení. Děti je milují. Na výběr jsou různá plemena s rozdílnými barvami srsti.

Morčata jsou malá krotká zvířátka, navíc velmi čistotná a jejich chov není složitý. Dospělí jedinci dorůstají do velikosti asi 35 cm a podle druhu dosahují hmotnosti od 0,5 do 1,8 kg. Při dobré péči se dožijí šesti až osmi let.

Jaké ubytování potřebují

Nejsou náročná, lze je chovat téměř kdekoliv. Potřebují hlavně dostatek prostoru. Vhodné jsou plastové boxy nebo speciální klece, které vybavíme napáječkou, pevnou a těžkou keramickou miskou na granule nebo zrní, aby ji morče nerozkousalo nebo nepřevrhlo a přidáme jesličky na seno. Mnozí chovatelé dávají morčatům do ubikací také různé dřevěné domečky, v nichž zvířata v klidu odpočívají. Přes léto mohou žít na zahradě v ohrádce, která však musí být zakryta pletivem nebo sítí, aby se dovnitř nedostali draví ptáci nebo kočky. Výška ohrádky může být jen asi 30 cm, morče víc stejně nevyleze a ohrádku navíc ani nepodhrabe. Pro chov se však nedoporučuje vyřazené akvarium, protože se v něm drží vlhkost, která morčatům zdravotně neprospívá.

Význam podestýlky

Je důležitá, jelikož morče musí být v suchu. Vhodné jsou hobliny, nebo moderní podestýlky z dřevěných pelet nebo kuličky Asan, které výborně sají vlhkost. Použít lze také slámu, raději z ječmene, která je měkčí. Velkou chybou je písek, který je studený a neustále vlhký.

Umístění klece

Zásadně tam, kde není průvan, hluk ani přímé slunce. Neměla by trpět samotou, protože jsou to společenská zvířátka. Zvláště to platí o samičkách. Pokud chcete jen jedno morče, výhodnější je sameček, ale musíte mu věnovat čas. Dvě a více morčat vás již nebudou tolik potřebovat.

Krmení

Nejlepší jsou krmné směsi pro morčata. Součástí stravy jsou také ovoce a zelenina, např. listy salátu, brokolice a třeba i paprika. Morče si neumí vyrobit v těle vitamín C, proto mu jej dodáme v tabletkách rozpuštěných ve vodě. Pokud tento vitamín nedostanou, onemocní a uhynou. Po celý rok potřebují seno, které je nejlepším zdrojem vlákniny. Nekrmte čerstvým pečivem, zelím a jinou nadýmavou zeleninou. Rovněž se nesmí překrmovat, neboť obézní se dožívají nízkého věku. Morče je hlodavec, potřebuje si obrušovat řezáky, proto jim dáváme větvičky ovocných stromů nebo vrby, ale také mrkev, petržel či suché, tvrdé pečivo.

About

Leave a Reply