Home / Dům a byt / Vyrábíme ozdoby do bytu

Vyrábíme ozdoby do bytu

Vytvořit cokoliv vlastníma rukama přináší uspokojení a radost. Pokud si vyrobíte nějaký zajímavý doplněk do bytu, můžete si jím vyzdobit vlastní interiér, nebo takovým výtvorem někoho obdarovat.

Berušky pro štěstí

Nebude vás to stát více než chvíli času a trošku trpělivosti, jelikož můžete použít výhradně recyklované suroviny.

ladybug-297771_640Z papíru vytvoříte střih na broučky oválného nebo kapkovitého tvaru. Kousky látky přiložíte na sebe líc na líc, přišpendlíte k nim střih a tvar vystřihnete s půlcentimetrovým přídavkem na švy. Ze záclonoviny stejným způsobem ustřihnete ovál na křidélka a z kousku bílé plsti „obličej“. Ten přilepíte na přední stranu broučka a po zaschnutí lepidla vyšijete černou nití oči a pusu. Zadní stranu přizdobíte křidélky – obdélník záclonoviny v půlce nařasíte a přišijete. Obě strany sešijete a vynecháte přitom asi 2 cm na obrácení. Obrátíte na líc a opatrně skrz švy prostrčíte drátky na nožky a tykadla. Broučka vycpete rounem, zašijete otvor a nožky a tykadla na koncích zakroutíte kleštičkami nebo pinzetou. Můžete přišít nit k zavěšení a je hotovo. Podobně můžete udělat i jiná zvířátka nebo třeba i auto aj.

Zrcadlový svícen

Starobylý zvyk zavěšování svící na zeď kombinovaný s dotekem Orientu, to všechno zahrnuje netradiční svícen se zrcátkem.

Potřebujete: kulaté zrcátko, nejlépe zvětšovací, které koupíte v levném zboží, vázací drát, tenký měděný drátek, větší skleněné korálky, kousky barevných sklíček nebo pěkně tvarované malé kamínky, štípací kleště, ketlovací kleště, lepicí pistoli, nádobku na svíčku, dřevotmel (není nutný, slouží k lepšímu upevnění zadní části).

sea-glass-113053_960_720Postup: uštípneme dostatečně dlouhý kus vázacího drátu (2x průměr zrcátka + přídavek na dvě očka), přeložíme jej na polovinu a utvoříme u něj cosi jako smyčku se dvěma očky na koncích. Jeden konec bude sloužit k pověšení zrcadla na zeď, do oka na druhém konci uchytíme nádobku na svíčku. Tento drátěný úchyt připevníme tavnou pistolí na několika místech k zadní části zrcátka. Nastříháme měděné drátky a připevníme je stejným způsobem lepicí pistolí k zadní straně zrcadla. Pro jistotu můžeme zadní část přetmelit dřevotmelem nebo přelepit tužší lepenkou.

Podle délky obvodu zrcadla ustříhneme kus měděného drátku a navlékneme na něj korálky. Drátek na koncích pevně uzavřeme a vzniklou šňůrku na čtyřech místech připevníme k obvodu zrcátka lepicí pistolí.

Na ostatní drátky navlékneme korálky tak, že konec drátku přehneme přes korálek a pod ním ho zakroutíme. Svícen pověsíme na zeď a vložíme do něj svíčku. Den rozsvítí hravými barvami, v noci překvapí dramatickým efektem.

About

Leave a Reply