Domů / Dům a byt / Zdroj vody – v lese studánka, v bytě vodovodní baterie.

Zdroj vody – v lese studánka, v bytě vodovodní baterie.

Voda je pro život nezbytná a život bez ní si jen těžko dokážeme představit. Samozřejmost každodenní dostupnosti pitné vody je tak automatická, že se ani nezamýšlíme nad tím, jak velkou výhodou je, že pro vodu nemusíme k jezeru, řece, či studánce. Doma totiž máme, doslova na dosah ruky alternativu studánky – vodovodní baterie v koupelně nebo kuchyni. Když se zamyslíme, jen těžko v domácnosti najdeme předmět, kterého se dotýkáme častěji, než vodovodní baterie. Design, funkčnost a kvalita materiálu jsou proto u vodovodní baterie opravdu klíčovými faktory.

Vodovodní baterie musí ergonomicky “padnout do ruky” a samozřejmostí je i perfekní funkčnost a soulad s konstrukcí a designem umyvadla, vany, sprchy či kuchyňského dřezu, kterého je součástí. Proto je při zařizování koupelny velkou výhodou zvolit si pro nákup vodovodní baterie stejného dodavatele, jako pro nákup zařízení, kterého je součástí. Výrobci van a umyvadel totiž většinou nabízí baterie, které jsou designéry navrženy v souladu s designem vany, umyvadla a dalšího zařízení v rámci koupelnového konceptu, do kterého vzhledově i konstrukčně perfektně zapadá.

td011Zdálo by se, že tím je problém výběru vodovodní baterie vyřešen, ale není to pravdou na sto procent. I u kopupelnových konceptů zpravidla máte na výběr vícero variant – například podle konstrukčního umístění přívodu vody.

Stojánková baterie – je vlastně součástí umyvadla, vany, či dřezu. Její výhodou je, že při instalaci není nutné zasahovat do keramického obkladu na zdi. Výtokové rameno stojánkové baterie může být pevné nebo otočné. U stojánkové baterie je nejdůležitější, aby výtokové rameno optimálně zasahovalo do mycího prostoru. Součástí moderních stojánkových baterií bývá také praktické ovládání výpusti.

Vanové s umístěním na okraj vany – speciální vodovodní baterie, kterou lze instalovat, pokud máte dostatečně široký okraj vany. Výhodou je prostorový minimalizmus a možnost instalace na dostupnější místo, než u zdi, hlavně, když máte děti. Další výhodou je, že zapuštěná výsuvná sprchová hadice. U tohoto typu baterie se často využívá princip napouštění ve stylu vodopádu. Nevýhodou je, že tento typ baterie je možné použít jen u některých typů van a montáž je náročnější.

Nástěnná – používá se pro umyvadla, vany i kuchyňské dřezy, zejména tam, kde umístění stojánkové baterie není z estetického nebo prostorového důvodu ideální. U nástěnné baterie je důležitá její velikost a především rozteč. Proto je nutné výběr baterie a instalaci trubek zesouladit.

Podomítkové baterie – jsou speciálním typem vodovodních baterií, u kterých oceníte prostorový minimalizmus, který na jedné straně šetří prostor a na straně druhé zjednodušuje čištění. Používají se hlavně ve sprchových koutech, kde je požadavek na úsporu prostoru často maximální. Nevýhodou je složitější montáž a fakt, že je nelze nainstalovat všude. Pro jejich instalaci je nutná tloušťka zdi aspoň 150 mm.

Podlahové, pro umístění vedle vany – možnost zabudování vanové baterie kamkoliv do podlahy vám dává absolutní svobodu při vytváření individuálního řešení vaší koupelny.  Tento typ vodovodní baterie se používá především pro instalaci k volně stojícím vanám.

Pokud přemýšlíte o výběru vodovodní baterie, je třeba rozhodnout se také pro typ podle způsobu ovládání. Můžete volit kohoutkovou nebo pákovou. Pro maximální pohodlí a urychlení ovládání teploty vody se doporučuje používat pákové baterie.

Mnoho výhod a současně úsporu vody a energií přináší speciální termostatické baterie s možností nastavení požadované teploty vody a bezpečnostními systémy, které vás ochrání před opařením a dalšími problémy, které způsobuje nestabilní tlak vody v potrubí.

 

Dalšími faktory, které jsou podstatné při volbě baterie je požadavek na průtok vody, různé technologie pro úsporu, či filtraci vody, kompatibilita s instalací rozvodů vody a možnosti instalace podle stavební technologie.

 

Složitost volby druhu a náročnost případné instalace vodovodní baterie napovídá, že mnohem více, než v jiných případech, je dobré obrátit se na odborníky.

 

 

 

O angelo

Zanechte zprávu