Domů / Dům a byt / Sluneční hodiny na domě

Sluneční hodiny na domě

Z návštěv hradů a zámků si určitě každý z nás vybavuje sluneční hodiny namalované na vnější zdi této historické stavby. Není k nim potřeba žádná technologie. K vidění jsou také na věžích kostelů či klášterů a pochlubit se jimi mohou i některé měšťanské domy a jiné stavby.

 

Ovšem tím není řečeno, že si i na svůj dům, garáž či jinou nemovitost nemůžete pořídit sluneční hodiny, i když se nejedná zrovna o levnou záležitost. Pokud je budete chtít jako funkční ozdobu, přijde vás to od firmy zhruba na dvacet tisíc. Lze však využít i různých návodů a namalovat si sluneční hodiny na jižní fasádu své vilky nebo rodinného domku sami.

V porovnání s klasickými hodinami mají sluneční hodiny mnoho výhod

Nemusíte je natahovat ani vyměňovat baterie, neruší vás tikotem a navíc mohou dané stavbě přinést romantický půvab. Rovněž jejich přesnost je až překvapivě vyšší, než je tomu u digitálních hodin. Rozcházejí se však s pásmovým časem, který nám sděluje radio a počítače.

 

Princip slunečních hodin je po staletí stále stejný

Využívá se slunečních paprsků a v určitém stupni nakloněné kovové tyčky, která vrhá stín putující pak v průběhu dne po namalovaném nebo kovovém ciferníku. Tento stín kopíruje během roku vůči zemi proměnlivou dráhu slunce.

Specifikou slunečních hodin, které si budete chtít nechat namalovat na fasádu svého domu je, že přesně ukazují astronomický čas jen v místě, jehož zeměpisnou šířku, délku i sklon stěny domu, musíte výrobci nebo zhotoviteli dodat předem.

Druhá, spolehlivější možnost je, že si to výrobce raději zjistí sám pomocí kapesního satelitního přístroje GPS. Nástěnné sluneční hodiny mívají zpravidla alespoň dvě dominantní křivky pro obratník Raka a Kozoroha, případně i další zvěrokruhy.

Pro namalování slunečních hodin může skvěle posloužit i parabola satelitní antény či jiné plochy. Pro zahrady a parky slouží sluneční hodiny horizontální, jejichž polední hodinová ryska musí být nasměrována přesně k severu.

 

O

Zanechte zprávu