Domů / Zahrada / Jak využít pražce na zahradě

Jak využít pražce na zahradě

Železniční pražce jsou určitým fenoménem, který se dostal i do písniček. My se ale samozřejmě budeme zajímat o jejich možném využití na zahradě. Tady ovšem narážíme na velké rozpory. Dřevěné stavby a pomocné konstrukce dávají zahradě určitě pěkný vzhled, ale nevýhodou je, že v každém případě se musí dřevo nějakou formou chránit.

Tím se dostáváme do sporů s ekologií a možným vlivem na výpěstky. Na druhou však tady máme dřevěný materiál, který by měl vydržet ve vlhké zemi vice roků, a tím jsou železniční pražce.

Železniční pražce

Materiál, který nazýváme železniční pražce, jsou většinou již vyřazené pražce, které byly vyměněny při nějaké rekonstrukci stávající tratě, nebo jsou z některé zrušené a likvidované tratě. Pražce byly v minulosti hloubkově impregnované, takže se stalo, že v roce 2001 byly zákonem č. 185/2001 Sb. uznány jako nebezpečný odpad, se kterým není dovoleno manipulovat nepovolaným osobám. Zde bychom mohli skončit, protože možné využití pražců je v rozporu se zákonem. Na druhou stranu můžeme již být vlastníky nějakých pražců, tak co tedy s nimi?

Možné využití starých pražců

Protože se z pražců, zejména v horkém létě, uvolňují různé nebezpečné látky, lze pražce použít jen tam, kde nebudou v kontaktu s výpěstky zejména určenými k jídlu. Dobré je pražce využít jako schody, kde jejich vzhled zanikne a kde vynikne jejich trvanlivost. Pražce jsou ze dřeva, ovšem jejich vzhled většinou jako přírodní nepůsobí, tak si rozmyslíme je dávat do oplocení. Dokonce můžeme někde vidět takový plot jako kolovou hradbu, což tedy působí vysloveně nehezky, byť bychom si mohli představit, že jde o nějakou středověkou stavbu.

ivy-1410855_960_720Pražce jsou také vhodné jako základ chatky, kde se ale musí odizolovat od ploch, po kterých se pak bude chodit. Vhodné jsou i na opěrné zídky teras, kde nebudou vidět pod zelení popínavých rostlin. Vcelku je vhodné s nimi pracovat v okrasné zahradě, kde neroste nic určené k jídlu lidí a stravě pro hospodářská zvířata a drobné zvířectvo určené k jídlu lidí.

Kde pražce NE

Protože jsou pražce škodlivé, chemické impregnační prostředky mohou být dokonce i vysoce karcinogenní, nepoužijeme je zásadně na chodníčky a ohrazení záhonů se zeleninou a ovocem, nedoporučují se ani k ohrazení kompostu a vůbec ne je použít při budování vodních nádrží. Vyvarujeme se je použít jako stavební materiál na altány, zahradní domky pro děti, psí boudy a podobně.

Práce s pražci

Nejjednodušší bude, když je budeme moci využít v celku. Práce s nimi není jednoduchá, i když použijeme řetězovou pilu. Pražce jsou totiž velmi kompaktní, takže rychle otupí řetěz. Pokud již rozřízneme pražec, zejména podélně, značně tím zkrátíme jeho životnost. Na spojování se používá klasických kramlí.

O

Zanechte zprávu