Domů / Dům a byt / Mýty okolo dřevostaveb na klíč: jsou pravdivé?

Mýty okolo dřevostaveb na klíč: jsou pravdivé?

Okolo dřevostaveb se bohužel stále točí spousta nepodložených pověr a mýtů – prý mají nižší životnost, jsou v nich problémy s hlukem, nebydlí se v nich tak komfortně jako ve zděných stavbách… Pojďme se teď společně přesvědčit, že opak je pravdou. Dřevostavby jsou zavedenou technologií s mnoha pozoruhodnými vlastnostmi a mýty kolem nich pramení spíše z přerušení tradice stavění dřevěných domů u nás.

Kratší životnost dřevostaveb?

Pokud máte pocit, že dřevěný dům vám vydrží jen pár let, můžeme vás lehce vyvést z omylu. Dřevostavby mají totiž srovnatelnou životnost jako stavby z jiných materiálů. O každý materiál je však třeba pečlivě pečovat – a to není jen případ dřevostaveb. Když nezanedbáme pravidelnou údržbu, vydrží nám dřevo desítky, v některých případech však i stovky let. Dodnes můžeme najít například zachované domy ze 14. století. Pokud nevěříte, zkuste nechat venku přes zimu odlehčený cihlový blok a vedle prkno z kvalitního dřeva, výsledek je více než výmluvný.

Dřevo je náchylné na podhléhání houbám a červotočům, nebo ne?

Tato pověra se sice zakládá na reálném základě – ale pokud svěříte stavbu dřevostaveb do rukou odborníků, nemáte se čeho obávat. Na dřevě sice samozřejmě mohou růst některé druhy hub, ale pokud při stavbě zvládnete principy konstrukční ochrany dřeva, budete před tímto nebezpečím spolehlivě chráněni. U správně postavené dřevostavby je zabráněno pronikání vlhkosti a nežádoucímu proudění vzduchu do konstrukce. Houby a červotoči hrozí jen tam, kde je zanedbána údržba nebo je dřevostavba realizována amatérsky.

Špatná akustika v dřevěných stavbách?

Možná jste slyšeli, že v dřevěných stavbách jsou tzv. „papírové zdi“, tedy že v každé místnosti je slyšet vše, co se děje vedle. Takové dřevostavby byste dříve sice skutečně našli, dnes jsou však již dávnou minulostí. Každá novostavba musí splňovat zásady ochrany proti hluku – a ani ty dřevěné nejsou výjimkou. Pokud si necháte postavit dřevostavbu na klíč od profesionálů, budete mít jistotu, že bude mít dobrou akustiku. Vhodnou volbou izolačních materiálů a konstrukčním řešením domu lze u dřevěných domů bez problémů docílit dobrého odhlučnení jednotlivých místností.

Jak jsme si ukázali, není nejmenší důvod se bydlení v dřevostavbách obávat. Moderní dřevěné domy jsou velmi pohodlné, trvanlivé a žít v nich je radost každý den. Když si necháte postavit dřevostavbu na klíč od spolehlivé firmy, budete spokojeni vy i generace po vás.

O angelo

Zanechte zprávu