Home / Internet / Jak vybrat ten správný počítač?

Jak vybrat ten správný počítač?

Počítač je v dnešní době naprosto neoddělitelná součást života a spousta lidí by bez něj nedokázala žít. Jak správně vybrat počítač podle našich nároků a neprohloupit?

1

Počítač nebo notebook?

Pro pracovní účely je vhodnější notebook, pokud však máte vysoké požadavky doporučuje se počítač (například pro hry a náročnějši aplikace).

RAM, CPU, HDD.. co je to?

RAM je paměť počítače, díky ní probíhají různé výpočty plynule, platí zde pravidlo čím vyšší RAM tím lépe.

CPU je zkratka pro procesor, který je co do výkonu mozkem počítače, zde platí také pravidlo čím vyšší CPU tím lépe.

HDD je zkratka pro harddisk, na ten si ukládáte data.. Jsou na něm uložena např. data která máte na ploše,nebo ve složce Stažené soubory

Záleží na velikosti?

Velikost notebooku záleží na vás. Obvykle se vybírá notebook podle velikosti displeje (ten se měří v palcích “) a jeho rozlišení (to se měří v pixelech). Velikost počítače tedy závisí na vašich požadavcích.

Počítač na pracovní použití

Pro pracovní použití postačí ta nejmenší výbava,to je zhruba 2GB RAM, 2,4GHz CPU a 500GB HDD. Nicméně není práce jako práce, a proto je tady rozhodnutí na Vás.. Pokud budete využívat notebook pouze pro psaní textů,zapisování do tabulek aj. doporučujeme vyše zmíněné parametry.

Jaký operační systém si mám vybrat?

Bohužel, oficiálně si nevyberete.. Všude najdete pouze Microsoft Windows, protože ten dává provize výrobci za prodané kusy počítačů. V druhém případě však můžete koupit notebook bez operačního systému, kde si poté můžete doinstalovat jiný.

Linux nebo Windows?

Obojí má své pro a proti. Linux je velmi známý svou otevřeností a velkou škálovatelností (různé distribuce, spousta programu..), zatímco Windows je.. prostě Windows 🙂

Většina software je právě tvořená právě pro Windows (kvůli jeho masové rozšířenosti).

Pro běžné uživatele by měl být Windows ideální, pro ty pokročilejší naopak doporučujeme Linux.

About angelo

Leave a Reply